مشاوره خانواده

مرکز مشاوره خانواده سرای مشاور، با کادری از برترین و با تجربه‌ترین روانشناسان خانواده تهران، ارائه دهنده خدمات مشاوره خانواده به صورت تلفنی در سراسر کشور و حضوری در تهران است.

گروه مشاوره خانواده افتخار دارد که تاکنون توانسته در حل مشکلات کوچک و بزرگ خانوادگی و ارائه راهکارهای علمی و عملی مناسب با شرایط هر مشترک آن‌ها را تا حل مشکلشان همراهی کند.

چرا مشاوره خانواده ؟

همان‌طور که برای کنترل یا تعمیر هر سیستم و مجموعه ای مثل سیستم یک تلویزیون یا یک اتومبیل اجزای آن را از هم جدا نمی‌کنیم لازم است که برای کمک و حل برخی مشکلات خانوادگی که همه اعضا را درگیر کرده است نیز یک بررسی یکپارچه از آن خانواده به عمل‌آوریم. روانشناس اعضای خانواده را که با هم زندگی می‌کنند به‌عنوان یک سیستم در نظر می‌گیرد که افکار، رفتار و گفتگوهای آن‌ها بر یکدیگر اثر می‌گذارد. مشاوره خانواده علاوه بر حل مشکلات فردی اعضا، الگوهای روابط بین فردی آن‌ها را نیز بررسی و اصلاح می‌کند تا اعضا پس از درمان، کشمکش های ارتباطی سابق را ادامه ندهند.

مشاوره خانواده تلفنی چه کمکی می کند؟

از آنجایی که برخی مسائل در هم تنیده می‌شوند و تمام اعضای خانواده را درگیر می‌کنند، مشاور خانواده فهرست مشکلات خانواده را شناسایی کرده و وضعیت را مثل یک زنجیره یا شبکه ای از مسائل برایشان ترسیم می‌کند که بنا بر تشخیص و تجربه گاهی می‌تواند با حل یک مشکل از یکی از اعضا ارتباط همه‌ی مسائل را قطع کند و هرکدام کمرنگ شوند. روان شناس بعد از کشف و حل مشکل هسته‌ای خانواده، عادت های بیمارگونه باقی مانده در تک‌تک اعضا را که بعد از حل مشکل کارایی ندارند اما جایشان را محکم کرده‌اند، مشخص می‌کند و برای درمان و ترک آن عادت ها برنامه ریزی می‌کند.

مشاوره تلفنی خانواده

به‌عنوان مثال والدینی که به جهت اضطراب و نگرانی از مشاور کمک می‌گیرند و طی بررسی مشاور خانواده، علت آن اضطراب شکست عشقی فرزندشان تعیین می‌شود با دریافت مشاوره نه تنها با راه حل و درمان از این مسئله آگاه می‌شوند، بلکه مهارت ها و راهکارهای برقراری ارتباط مؤثر با فرزند را نیز می‌آموزند. همچنین در برخی مشاوره های خانوادگی با ترسیم الگوی روابط، انتظارات و حقوق افراد نسبت به هم مشخص می‌شود که یکی از اعضا به طور ناخودآگاه به جهت توجه، نیاز و یا به جهت تشویقی که دریافت می‌کند به مشکل مرتبط که برای عضو دیگر ایجاد شده اجازه‌ی حل یا درمان نمی‌دهد زیرا در صورت حل آن مشکل فکر، مسئولیت یا ارزشی در خودش بی فایده و پوچ می‌شود.

مشاوره خانواده به اعضایی که مسائلش را مطرح کرده است کمک می‌کند که زندگی خانوادگی خود را در همه ابعاد بررسی کند و درنهایت برای درمان بسیاری از مهارت های لازم جهت برقراری ارتباط با اعضای مختلف خانواده اش را بیاموزد، حدود انتظارات و حقوق آن‌ها را مشخص کند و خودش بتواند با اعضای دیگری که مشکلات و مهارت هایشان تحلیل شده توافق کند.

راهکارهای مشاوره خانواده

کسانی‌که که با دیگر افراد خانواده خود مشکلاتی دارند و سردرگم می‌شوند و از مشاوره فردی رضایت کامل را به دست نمی‌آورند، بعد از مراجعه خانوادگی به روانشناس به چند علت حال بهتری پیدا می‌کنند:

  • ۱- برای خانواده خود قدمی برداشته‌اند.
  • ۲- مشاور به‌عنوان فردی خارج از گود پل ارتباطی خوبی برای بیان واضح بسیاری از ناگفته هاست.
  • ۳- دیگر افراد خانواده هم طی روند درمان نسبت به برخی مسائل تأثیر می‌پذیرند.
  • ۴- پس از برنامه درمان، همه اعضای خانواده مجهز به مهارت های جدید با قوای بیشتری حتی با طراحی جدیدی از محیط منزل به زندگی در کنار هم ادامه می‌دهند و این بسیار مهم است فردی که درمان شده یا مهارت هایی را آموخته مجبور نباشد به محیط بی انگیزه و راکت قبلی بازگردد.

لزوم مراجعه به مشاوره خانواده

مراجعه به مشاور خانواده می تواند با اهداف زیر صورت پذیرد و به افراد کمک می کند تا از مزایای آن بهره مند شوند.

  • بهبود ارتباطات در خانواده
  • ایجاد عزت نفس
  • داشتن خانواده ای شادتر
  • سلامت جسمی و روانی بیشتر
  • کاهش آمار طلاق

لزوم مشاوره از متخصص روانشناسی خانواده

شکاف در ارتباطات، واحد خانواده را مختل می کند، ساختار آن را تغییر می دهد و منجر به فروپاشی تمام خانوار می شود. رفتار ناخوشایند زمانی رخ می دهد که اعضای خانواده یکدیگر را درک نمی کنند و اینجاست که لزوم مشاوره از متخصص روانشناسی خانواده به خوبی درک می شود.  در واقع یک متخصص روانشناسی، مفید، مثبت و هدفمند زندگی کردن را به افراد می آموزد و راهکار هایی طلایی را در اختیار آن ها قرار می دهد تا بتوانند مشکلات خود را به سرعت حل و فصل نمایند.

مشاوران خانواده به چه شکل کمک می کنند؟

مشاوره خانواده به تشخیص و درمان اختلالات روحی، روانی و عاطفی می پردازد: به عنوان مثال افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب و افسردگی بالینی.

انجام مشاوره خانواده اعضای خانواده را تشویق می کند تا احساسات خود را شناسایی کرده و تجربه های خود را اذعان کنند.

آموزش به افراد خانواده که چگونه به دقت واکنش خود را در موقعیت های مختلف بهبود بخشند و از مهارت های مقابله ای مثبت بهره مند شوند نوعی دیگر حمایت های مشاوره خانواده محسوب می شود.

همچنین درست همراه شدن با تغییرات زندگی برای مثال به دنیا آمدن نوزاد، طلاق، پیری، بروز بیماری و…

و آموزش اینکه چطور می توانند تصمیمات مالی، زندگی، شخصی، آموزشی، والدین و تصمیم گیری های عاقلانه و سودمند گرفته و آن ها را اجرایی نمایند.

روانشناس خانواده در چند مرحله به خانواده‌ها کمک می‌کند.

سطحی‌ترین مرحله جایی است که خانواده دغدغه ها و دلخوری‌های خود را در قالب درد و دل بیان کند و روانشناس با همدلی و پذیرش پاسخ دهد. روانشناس با دو ویژگی رازدار و آشنا نبودن به خانواده این امکان را می‌دهد که بهترین امکان برای اعتماد به یک متخصص را داشته باشند و با بیان اطلاعات صحیح، راهنمایی‌های مناسب را دریافت کنند.

مشاور خانواده بی‌طرف است و نفع خاصی از جبهه‌گیری در بین اعضای خانواده نمی‌برد، درصورتی‌که کارآزموده باشد به صلاح و خیرخواهی خانواده حد اعتدال در تعامل و بازخوردها را یادآور می‌شود. با در نظر داشتن اینکه در علم روانشناسی قضاوت جایی ندارد، در سطح عمیق‌تر کمک روانشناس به خانواده خصوصاً همسران قضاوتی دوستانه است که طرفین تعامل را متوجه ورود به حریم یکدیگر و صدمه روانی می‌کند.

در عمیق‌ترین سطح روانشناس خانواده در عین آموزش مهارت‌های ارتباطی به مسائل تک تک اعضای خانواده رسیدگی می‌کند و کودکی، شخصیت، زمینه‌های خلقی فرد، رویه‌ی روانی و دغدغه فعلی وی را تشخیص می‌دهد.

تجارب کودکی

مشاور خانواده هر تجربه‌ای که برای کودک اتفاق می‌افتد را در نظر می‌گیرد و هشدارهای لازم را به خانواده می‌دهد، از مراقبت‌های افراطی خانواده پیش‌گیری می‌کند. تجارب کودکی موجب آسیب‌پذیری بیشتر شخصیت فرد می‌شود و بهتر است که خانواده آگاهی‌های لازم جهت پیش‌گیری و مواجهه با موقعیت را دریافت کرده باشد و مشاوری متناسب با فرهنگ و اصول خاص همان خانواده بتواند تک تک اعضا را هدایت کند تا علاوه بر سلامت روان فرد، اتحاد و تعادل روانی خانواده حفظ شود. رویدادهای ترس آور و استرس‌زا، تجاربی مثل تجاوز یا دزدیده شدن، الگوهای ارتباطی والدین با کودک از جمله؛ سرزنش، تحقیر، وابستگی، خودشیفتگی و تربیت سهل گیرانه یا سخت گیرانه موجب بروز رویه‌های ناهنجار و آسیب‌پذیری روانی فرد می‌شود که روانشناس خانواده رگه‌های خفیف هیجانی را تشخیص می‌دهد. مشاور خانواده با تأکید بر ابراز هیجانی تربیت دیکته‌ای کودکان را تشخیص می‌دهد و در جهت پذیرش و مفهوم دهی به اصول خانواده اقدام می‌کند.

مشاوره تلفنی

حتما شما هم بر این امر واقفید که وقتی خانواده سالم و خوشحال است همه چیز در جهان بسیار خوب و خواستنی به نظر می رسد، اما خانواده ها در همه لحظات زندگی پایدار و شاد نیستند. تنش های زندگی مدرن، نیاز به کار و زندگی بهتر و بحران های مختلف چالش های زیادی را برای سلامت روانی خانواده به وجود خواهد آورد که در هر زمان می تواند آن را به زانو برساند. مشاوره خانواده با برطرف کردن مشکلات و تعارضاتی که در خانواده به وجود آمده است سبب ایجاد ارتباطات بهتر و حل و فصل شدن اختلافات خواهد شد.

موقعیت‌های بحرانی اعضای خانواده

مشاور خانواده برحسب شرایط مهارت‌های زندگی موردنظر از قبیل؛ مهارت ارتباط مؤثر، مهارت تصمیم‌گیری، مهارت کنترل خشم، مهارت مقابله با استرس، مهارت مقابله با بحران و … را به اعضای خانواده آموزش می‌دهد.

خانواده اولین حامی افراد است اما در موقعیت‌های مختلف نمی‌توان یک نسخه ثابت را به کار بست. اگر فردی در اثر یک حادثه یا رویداد دچار ناراحتی شود ضربه روحی یا تروما نامیده می‌شود. هر تروما رویه‌ی خاصی دارد و از مراحلی تشکیل‌شده است که روانشناس در ارتباط با فرد آن را تشخیص می‌دهد. روانشناس با شناخت مرحله‌ی فعلی تروما، فرد را برای این موقعیت آماده می‌کند، خود گویی های فرد در این مرحله را بدون نگرانی بررسی می‌کند و مداخله لازم طبق همان مرحله‌ی روانی را انجام می‌دهد. بهتراست که افراد همه مراحل روانی تروما را به‌درستی، پشت سرهم طی کنند و حادثه روانی را هضم کنند. مسائلی از قبیل مرگ و سوگ، شکست عشقی، برخورد عاطفی، دلخوری و بخشش، ناکامی و سوگ، فقدان‌ها و … رویه‌ی روانی و مراحل خاصی دارند که بهتر است تکمیل شوند و اگر فرد در یکی از این مراحل ضعیف است و به آرامش نمی‌رسد، معلوم است که به روانشناس نیاز دارد. روانشناس به فرد کمک می‌کند تا با تعامل همدلانه و آگاهی درست به درکی از موقعیت برسد که آرامش مطلوب حاصل شود تا مرحله فعلی به‌خوبی سپری شود.

روانشناس خانواده در موقعیت‌های بحرانی که خانواده درگیر مشکلی باشد واکنش‌های افراد خاموش را بررسی می‌کند، علائم جسمانی و علائم ظاهری صورت افراد و کودکان را زیر نظر می‌گیرد، علاوه بر پرسش و پاسخ از تماس چشمی آن‌ها نیز استفاده می‌کند و زمینه‌های افسردگی و اضطرابی ممکن را تشخیص می‌دهد.

جهت مشاوره تلفنی می‎توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ بدون پیش شماره و کد با تلفن ثابت از سراسر کشور تماس بگیرید.

یکپارچگی خانواده

مشاوره خانواده سیستم خانواده را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد و الگوی ارتباطی آن‌ها را ترسیم می‌کند. از این الگو برای تشخیص احساس و افکار اعضای خانواده نسبت به هم استفاده می‌کند و اتحاد و هماهنگی اعضا را مشخص می‌کند. از آنجایی که پدر و مادر دو رکن اصلی خانواده هستند وقتی در برقراری تعادل هماهنگ عمل نکنند، خانواده به مثلثی شبیه می‌شود که عضوی دیگر مثل مادر، پدر یا فرزندشان رأس سوم آن می‌شود، به این فرآیند مثلث سازی روابط خانوادگی گفته می‌شود که با بسیاری از مشکلات خانواده همبستگی دارد. مشاوره تلفنی خانواده در پیش‌گیری و اصلاح الگوهای ناکارآمد به خانواده کمک می‌کند.

بچه دار شدن یا بچه دار نشدن

مشاور خانواده با بررسی موقعیت روانی همسران، موقعیت مالی و اجتماعی خانواده، کیفیت ارتباط عاطفی زوجین و به خصوص با در نظر داشتن نکات مد نظر هر یک از زوجین در موقعیت بارداری ناخواسته آن‌ها را راهنمایی می‌کند و تصمیم‌گیری را برایشان راحت‌تر می‌کند.

بچه دار شدن: مشاور زمینه روانی خانواده برای بچه دار شدن را ارزیابی و اصلاح می‌کند، کیفیت اشتیاق و صلاحیت خانواده برای فرزند پروری را ارزیابی می‌کند و آموزش‌های لازم را ارائه می‌کند.

بچه دار نشدن: روانشناس زمینه روانی خانواده‌ای که بچه دار نمی‌شوند، تفکر همسرانی که با بچه داشتن مخالفت می‌کنند، فاکتورهای اضطرابی یا افسرده سازی که موجبات ناباروری و نازایی را فراهم می‌کنند بررسی می‌کند.

مشاوره خانواده سرای مشاور

انتقال صفات به کودکان

روانشناس کودک و خانواده با در نظر داشتن تاریخچه زندگی زوجین، تجربه روانی و جنسی، سابقه‌ی بیماری‌های خلقی و جسمی، سوءمصرف مواد، سوابق جراحی، داروهای مصرفی، بستری‌های طولانی‌مدت، شکایت‌های قضایی و … احتمال و زمینه‌ی بروز افکار و هیجانات نامناسب برای کودکان را بررسی می‌کند.

روانشناس یا مشاور تلفنی می‌تواند به تشخیص مسائل کمک کند و به خانواده هشدار دهد. مهارت و کیفیت کار یک مشاور می‌تواند به حل مشکلات کمک کند اما قبل از آن یک مشاور تشخیص و گفت‌وگوی اعضا در مورد مسئله را آسان می‌کند. بهترین مؤلفه اخلاقی در کار یک مشاور خانواده این است که در زمینه‌ای که افراد مهارت کافی ندارد، اطلاعات اولیه، هشدارهای لازم و خطرات ممکن را به خانواده اعلام کند و آن‌ها را به متخصص شناخته‌شده‌ای ارجاع دهد.

زوج درمانی

مشاوره خانواده با مرور ذهنیت افراد خانواده، از معیارهای او برای ازدواج در آینده اطلاع پیدا می‌کند. بهتر است که روانشناس هم‌زمان با شکل‌گیری و تفهیم رویه‌های فکری جوانان آن‌ها را همراهی کند تا خطاها و تک‌روی‌ها تعدیل پیدا کند.

بعضی معیارهای ازدواج متناسب با شخصیت، سلیقه و نیازهای فرد توسط فرایند مشاوره ازدواج تنظیم می‌شود و آنچه مهم‌تر است چرایی شکل‌گیری این رویه است. برخی افراد به دلیل ترس از اختلاف‌نظر و عدم انعطاف‌پذیری به دنبال فردی مطیع هستند که بی‌چون‌وچرا از آن‌ها تبعیت کند، شاید اعمال دستور آسیب کمتری نسبت به سرسختی فرد ایجاد کند. پدر و مادر با آن الگوی تعاملی که در برابر فرزندشان به نمایش می‌گذارند زمینه چنین معیارهایی را برایشان فراهم می‌کنند.

سازگاری زناشویی

مشاوره تلفنی روانشناسی روال همدلی و همدردی زوجین را بررسی می‌کند. همدلی زوجین همان برخورد دوستانه است که به حال یکدیگر رسیدگی می‌کنند و اهمیت می‌دهند. همدردی همان برخورد تندی است که استرس، عصبانیت و ناراحتی خودشان را به دیگری منتقل می‌کنند تا خودشان آرام شوند.

هر یک از زوجین ممکن است در حیطه فردی و زوجی دچار بحران شوند و کنش لازم را اجرا کنند و در پی آن برای همسرش شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی ایجاد شود که به کمک مشاور، واکنش در این بخش از چرخه‌ی تعاملی نیاز به مدیریت و مهارت‌آموزی دارد.

زوجین در ازدواج یا ارتباط به دو مفهوم درونی اعتقاد دارند که به‌راحتی برای دیگری نمی‌توانند توضیح دهند اما تا زمانی که این اعتقاد به‌جاست زندگی دوطرفه در جریان است اما وقتی‌که یکی از زوجین در این دو مفهوم شک کند جریان زندگی یک‌طرفه و به‌سختی تداوم دارد. مشاوره خانواده مفهوم آستانه تمرکز رابطه و مفهوم استاندارد ارزیابی شخصی را برای زوجین تعریف و تبیین می‌کند. درک این دو مفهوم به افراد کمک می‌کند که مستقل بودن طرف مقابل را بپذیرند و شرایط وی را در نظر داشته باشند و با احترام گذاشتن به خواسته‌هایش به او فضای شخصی بدهند.

مشاوره خانواده

بازسازی افراد

جلسات مشاوره با روانشناس خانواده ارتباط زوجین باهم را تسهیل می‌کند و بسیاری از ناگفته‌ها و اعتراض‌های شنیده نشده دوباره بیان می‌شود، گفت‌وگوی مؤثر، بیان مؤثر و گوش دادن مؤثر در این جلسات اتفاق می‌افتد. ازآنجایی‌که تعارف داشتن، ترسیدن، صمیمی نبودن، شناخت نداشتن دلیل بسیاری از ابهامات ارتباطی زوجین است لازم است که مشاور خانواده مرزبندی بین زوجین را بررسی و بازتعریف کند.

بسیاری از تنش‌ها و ناسازگاری‌های والدین در مشکلات ارتباطی و رفتاری کودکان نمود می‌یابد که ناراحتی کودک یا اعتراض خانواده به مشکلات جنسی، خواب، تغذیه و بدقلقی علائمی هستند که از آن دلایل خبر و هشدار می‌دهند.

بازسازی خانواده

ساختمان‌ها و سازمان‌های بسیاری طی روند بهینه‌سازی تخریب و بازسازی شدند، خانواده‌ها هم به دلیل آسیب‌های روانی و شرایط متغیر فرهنگی و اجتماعی گاه‌به‌گاه نیاز به بازسازی دارند. بازسازی خانواده می‌تواند متمرکز بر رابطه‌ی همسران، فرزندان، والدین با فرزند و … باشد.

بازسازی رابطه

هر خانواده بعد از اختلافات شدید همسران، دلخوری‌ها، قهرهای طولانی‌مدت، جداگانه زندگی کردن، تجربه‌ی خیانت یا عدم تعهد همسر به بازسازی نیاز دارد، مشاور در اصلاح الگوی ارتباطی زن و مرد به آن‌ها کمک می‌کند و تکنیک های زوج درمانگری را برای افزایش کیفیت رابطه و کاهش اثر مشکلات بر روابط آینده به کار می‌گیرد. ازآنجایی‌که تغییر یا سازگاری روانی یکی از طرفین اگر مفید باشد، کافی نیست، بهتر است که هر دو فرد به روانشناس مراجعه کنند تا طی جلسات هر دو فرد اصلاح‌شده به محیط بازسازی‌شده وارد شوند، زیرا بازگشت یک فرد به محیط اصلاح‌نشده‌ی قبلی کارایی ندارد.

بازسازی بعد از طلاق

روانشناسی یا مشاوره خانواده تلفنی چگونگی روابط بعد از طلاق را بررسی و در تنظیم نحوه جدایی همسران، جدایی والدین از فرزندان و نحوه تعیین حضانت فرزندان به خانواده مشورت لازم را ارائه می‌کند. بسیاری از زوجین برای تعیین حضانت فرزندان با روانشناس صحبت می‌کنند و از او نظر می‌خواهند، علاوه بر این در مورد چگونگی اطلاع دادن به فرزندان از تصمیم به طلاق نیز مشورت می‌خواهند.

روانشناس به زن یا مردی که طلاق گرفتند و به بافت خانواده اولیه خود بازمی‌گردد نیز کمک می‌کند تا با کیفیت بهتری شرایط را مدیریت کند.

بازسازی بعد از ترحیم

بسیاری از خانواده‌ها با فوت یکی از اعضای خانواده دچار تنشی می‌شوند که با راهنمایی و مشاوره بهتر از پس آن برمی‌آیند، با توجه به عضوی که خانواده او را ازدست‌داده نقشی از بین افراد حذف می‌گردد که هر یک اثر تخریبی خاص خودش را دارد، فوت مادری که قلب خانواده است موجب از هم پاشیدن سازمان می‌شود، فوت پدری که تکیه‌گاه همه اعضاست موجب اضطراب و ناامنی اعضای خانواده و برنامه‌ی شلوغ هر فرد می‌شود، فوت فرزندی که نهایت توجه والدین و اعضای خانواده را جلب کرده موجب می‌شود که والدین دیگر نمی‌دانند انرژی و توجه خود را روی چه موضوعی متمرکز کنند.

بازسازی با ازدواج مجدد

زن با مردی که با ازدواج مجدد قصد دارد سیستم خانوادگی خودش را بازسازی کند و دوباره همسر، مادر یا پدر باشند نیاز به حمایت، آگاهی و مهارت دارند که اگر خانواده‌ی فرد حمایت لازم را ارائه دهد مسئولیت روانشناس بیشتر در حوزه‌ی آگاهی دادن از آینده، شفاف‌سازی احساسات فرد و آموزش مهارت‌های لازم برای زندگی است.

روانشناس به زن یا مردی که از ازدواج سابق خود یک یا چند فرزند داشته مشورت لازم را مطابق با وضعیت خاص خودش می‌دهد. جنسیت یا سن فرزند در این ازدواج چه اندازه اهمیت دارد؟!

ارتباط فرزندان با نامزد چگونه چک شود!

فرزندان تا چه اندازه این فرد را پذیرفته‌اند؟!

اگر هر دو همسر فرزندی از ازدواج قبلی خود داشته باشند خانواده جدید چگونه بازسازی و تنظیم شود؟

یکی از مهم‌ترین نکات بازسازی خانواده با ازدواج مجدد به اشتراک گذاشتن عقاید اخلاقی و اصول تربیتی فرزندان و بازتعریف آن‌هاست که موجب تعادل خانواده و عدم دلخوری اعضا از هم می‌شود.

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده
امتیاز 4.9 از مجموع 114 رای

0 پاسخ

نظر خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.