۹ روش برای ایجاد تنوع در زندگی مشترک

هر چقدر هم که عاشقانه وارد یک رابطه شویم، ممکن است پس از گذشت مدت زمان طولانی احساس آزاردهنده یکنواختی و تکراری بودن را تجربه کنیم. برای آنکه این احساس کمرنگتر کنیم و رنگ و لعاب متفاوتی به زندگی مشترکمان ببخشیم، باید دست به کار شویم و آگاهی خود را برای رسیدن به رابطه نرمال و چگونگی ایجاد تنوع در زندگی مشترک افزایش دهیم.

در دنیای متفاوت و پر تلاطمی که ما زندگی می‌کنیم، افزایش آگاهی و مطالعه روش‌های نوین جهت رسیدن به زندگی آرام که رضایت دو طرفه را در زندگی مشترک در بر دارد، جزو کارهای حیاتی است که باید انجام دهیم. یک رابطه، زمانی نرمال و سالم است که احساس امنیت برای هر دو طرف وجود داشته باشد.

اگر شما هم چندوقتی است که احساس یکنواختی و تکراری بودن را تجربه می‌کنید و دوست دارید درباره راهکارهای ایجاد تنوع در زندگی مشترک بدانید، تا انتهای این مطلب از سرای مشاور همراهمان شوید.

چگونه در زندگی مشترک تنوع ایجاد کنیم؟

۱. باهم صحبت کنید

همیشه مذاکره برای ایجاد تنوع در زندگی مشترک، به خوبی نتیجه داده است. اگر با پارتنر خود احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید آزادانه و بدون اضطراب، احساسات خود را با او در میان بگذارید. ممکن است او نیز همانند شما، متوجه یکنواخت شدن رابطه‌تان شده باشد و این مذاکره را فرصتی برای بیان افکار خود نیز در نظر بگیرد.

این نکته را فراموش نکنید که مذاکره شما، به سرزنش یکدیگر ختم نشود. این شیوه کاملا ناعادلانه است که مسئولیت یکنواخت شدن رابطه‌تان را تنها ناشی از رفتارهای یک نفر بدانید. باید این واقعیت را بپذیرید که زندگی مشترک رابطه دو طرفه است و حاصل رفتار هر دو شما، منجربه رسیدن به مرحله یکنواختی شده است.

پذیرش متقابل برای ایجاد تغییرات کلیدی و اساسی در روابط مشترک، بسیار تاثیرگذار است. نباید یک نفر به تنهایی برای هیجان‌انگیز شدن رابطه تلاش کند؛ زیرا هر دوی شما در رسیدن به نقطه‌ای که هستید، مسئولیت دارید؛ بنابراین هر دو باید در کنار هم برای رسیدن به رابطه بهتر صحبت و تلاش کنید.

۲. از روتین خود کمی فاصله بگیرید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند به ایجاد تنوع در زندگی مشترک کمک کند، خارج شدن از روال معمول و روتین است. گاهی به خودتان فرصت دهید و کمی برای تنهایی و تمرکز روی رفتار یکدیگر زمان بگذارید. این کار را می‌توانید با یک پیاده‌روی ساده، دعوت به شام، خرید مواد غذایی یا آشپزی انجام دهید.

در این زمان‌ها دست از شبکه‌های اجتماعی و بازی با تلفن همراه خود بکشید. به جای آن برای گوش دادن و توجه به یکدیگر یا صرفا برای رها شدن از احساسات منفی و بیرون آمدن از روز شلوغ استفاده کنید و از بودن در کنار هم لذت ببرید.

۳. بیشتر به یکدیگر توجه کنید

برای رهایی از یکنواختی و ایجاد تنوع در زندگی مشترک، قرار نیست دست به کارهای عجیب و غریب بزنید. گاهی نیاز است که بیشتر به عواطف و احساسات همدیگر توجه کنید‌. آیا می‌دانستید که توجه به یکدیگر در خلال کارهای روزمره، چقدر اهمیت دارد؟!

در این مواقع می‌توانید از علایق و نظرات شریک زندگی خود آگاه شوید. مثلا از همدیگر بپرسید که چه جاهایی را دوست دارید ببینید یا از خوردن غذا در کدام رستوران لذت می‌برید. با بیان کردن جزئیات و برنامه‌ریزی برای کسب تجربه جدیدی که از آن قدردانی می‌کنید، به شریک خود نشان می‌دهید که چقدر مسائل جزئی برای شما اهمیت دارد.

با بیرون رفتن و کسب تجربه جدید، هم لحظات خوبی را سپری خواهید کرد، هم به پارتنر خود ثابت می‌کنید که به او گوش می‌دهید و در حال تجربه حس فوق‌العاده‌ای در کنار او هستید.

بهبود رابطه عاطفی با همسر

۴. پیشنهادات جذاب بدهید

برای خارج شدن از روال معمول زندگی و ایجاد تنوع در زندگی مشترک، باید گاهی پیشنهادات جذاب بدهید. مثلا اگر از سفر و رانندگی در جاده لذت می‌برید، می‌توانید این پیشنهاد را به شریک زندگی خود بدهید و راهی شوید.

در بهترین حالت، مقداری بنزین مصرف می‌کنید یا منطقه جدیدی از شهر را کشف می‌کنید. در آنجا می‌توانید باهم صحبت کنید. شاید این همان کاری باشد که باید برای بهتر شدن رابطه خود انجام دهید.

۵. کارهای داوطلبانه انجام دهید

اگر زندگی شما مملو از کار است و این موضوع سبب شده احساس خستگی و یکنواختی را تجربه کنید، می‌توانید در برنامه‌های داوطلبانه شرکت کنید. مثلا تعطیلات آخر هفته را می‌توانید به جمع‌آوری زباله از طبیعت یا پناه و غدا دادن به سگ‌های خیابانی اختصاص دهید. با انجام چنین کارهایی هم یک تجربه مشترک کسب خواهید کرد و هم اینکه موضوعات جدیدی برای صحبت کردن با یکدیگر می‌یابید.

۶. یکدیگر را به انجام کارهای فانتزی تشویق کنید

اگر احساس می‌کنید که باید روی روابط عاطفی و زناشویی خود بیشتر متمرکز شوید و آن را از یکنواخی بیرون آورید و تنوع در این بعد از زندگی مشترک خود ایجاد کنید، می‌توانید روی کاغذ برخی از کارهای فانتزی را که دوست دارید انجام دهید، بنویسید. با این شیوه می‌توانید علایق یکدیگر را بیشتر کشف کرده و از لحظاتی که باهم سپری می‌کنید، لذت ببرید. البته حواستان باشد که زیاده‌روی هم نکنید؛ زیرا در این صورت باز هم احساس ناخوشایند روتین و یکنواختی موجب اذیت شدنتان می‌شود.

۷. قرار دو نفره بگذارید

گاهی به خاطر وجود بچه، ممکن است فراموش کنید که شما هم قبلا زوج جوانی بودید. برای ایجاد تنوع در زندگی مشترک ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حداقل چند ماه یکبار یک قرار دونفره بگذارید. در این قرار می‌توانید به رستوران بروید، به یکدیگر هدیه بدهید و اصلا درباره مسائل روزمره صحبت نکنید. با یکدیگر عهد ببندید که بیشتر درباره احساسات و تجارب خوشایندی که باهم داشتید، صحبت کنید.

البته رستوران تنها یک پیشنهاد بود، شما می‌توانید در این قرار دونفره به مکان‌های هیجان‌انگیز بروید. هر جایی که به نظرتان سرگرم‌کننده و متفاوت است.

۸. زمانی را جدا و کمی دور از هم بگذرانید

درست است که شما شریک زندگی یکدیگر هستید و با هم عهد بسته‌اید که در کنار هم بمانید، اما گاهی برای اینکه احساس خستگی و روتین را از خود دور کنید، بهتر است زمانی هر چند کوتاه را دور از هم بگذرانید. بنابراین از جدایی یک روزه یا آخر هفته نترسید.

این زمان را می‌توانید به کارهایی که قبلا انجام می‌دادید، مثلا ملاقات با دوستان بگذرانید یا برای چندین ساعت به کارهایی که قبلا دونفره انجام می‌دادید، اما اکنون به هر دلیلی زمانی برای انجام آن کارها ندارید، اختصاص دهید. معمولا گذراندن زمانی جدا از هم به معنی به دست آوردن نیروی جدید برای قدردانی از یکدیگر است‌. این روش فوق‌العاده موثر است.

۹. کارهای ترسناک و هیجان‌انگیز انجام دهید

برای ایجاد تنوع در زندگی مشترک و رهایی از احساس ناتوانی می‌توانید کارهای هیجان‌انگیز انجام دهید. مثلا یک فیلم ترسناک مشاهده کنید یا تفریحات هیجان‌انگیز مثل سورتمه‌سواری یا زیپ‌لاین را انجام دهید. ترشح آدرنالین به ایجاد احساس نزدیکی بیشتر و تجربه‌ای متفاوت در زندگی شما کمک می‌کند.

سخن پایانی برای ایجاد تنوع در ازدواج و خدمات سرای مشاور

در این مطلب سعی کردیم تا راهکارهایی را برای زوجینی که به خاطر درگیر شدن با مسائل کاری متعدد و زندگی روتین به دنبال ایجاد تنوع در زندگی مشترک خود هستند، ارائه دهیم. علاوه بر همه این موارد، مجموعه سرای مشاور با دارا بودن افراد متخصص و حرفه‌ای می‌تواند به صورت تلفنی و حضوری به چنین افرادی مشاوره خانواده ارائه دهد. این مجموعه با هدف کمک به کسانی که همواره به دنبال تجربه روابط خانوادگی بهتر هستند، تاسیس شده است.
تلفن کلینیک روانشناسی

4.9/5 - (10 امتیاز)