اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی در خانه

داشتن حیوان خانگی در کنار مسئولیت‌هایی که برای سرپرست ایجاد می‌کند، مزایای فراوان نیز دارد که باعث می‌شود افراد علاقه به نگهداری از حیوان خانگی داشته باشند. اما برای به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی، تنها علاقه کافی نیست و ممکن است افراد بر سر داشتن حیوان خانگی با خانواده خود چه والدین و چه همسر و یا با هم خانه‌ی خود دچار اختلاف شوند. این اختلاف می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. اما جدا از این که دلیل اختلاف چیست، در این شرایط چه باید کرد؟ آیا باید از علاقه خود دست کشید؟

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب داشتن حیوان خانگی، دلایل اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی و راه حل این نوع اختلافات صحبت شده است؟

چرا داشتن حیوان خانگی لذت بخش است؟

انسان‌ها به صورت غریزی علاقه‌ به پرورش و نگهداری دارند که این موضوع حتی در بچه‌های کوچک که با عروسک خود بازی می‌کنند نیز دیده می‌شود. این نیاز در بعضی افراد به شکل مراقبت و پرورش گل و گیاه و در بعضی افراد دیگر به شکل گرفتن سرپرستی حیوانات بروز پیدا می‌کند. بعضی دیگر نیز که شرایطش را دارند ترجیح می‌دهند که وقت و انرژی خود را برای پرورش بچه‌های خود صرف کنند. البته هیچ کدام از موارد ذکر شده با یکدیگر تداخل ندارد و یک نفر می‌تواند تمامی موارد ذکر شده را بسته به میزان نیازش در کنار هم داشته باشد.

داشتن حیوان خانگی نه تنها نیاز به پرورش را در انسان تامین می‌کند، بلکه نیاز به معاشرت را نیز تا حدی می‌تواند کمتر کند. یک حیوان خانگی می‌تواند مانند یک دوست در مراحل مختلف زندگی کنارتان باشد و با عشقی که نثار شما می‌کند، احساسات خوبی را در شما ایجاد نماید که حتی افسردگی، اضطراب و بیماری‌های مرتبط با آن را در شما کاهش دهد.

علاوه بر آن داشتن حیوان خانگی به بچه‌ها کمک می‌کند که مهارت‌های اجتماعی بالاتری داشته و از همدلی بیشتری برخوردار شوند. همچنین نگهداری از حیوان می‌تواند به آن‌ها مسئولیت پذیری را از سنین کم آموزش دهد.

مشکلات داشتن حیوان خانگی

در کنار مزایای داشتن حیوان خانگی، معایب و مسئولیت‌هایی نیز وجود دارد که آگاهی نسبت به آن‌ها به شما کمک می‌کند که تصمیم گیری بهتری داشته باشید. بسته به نوع حیوان مسئولیت نگهداری می‌تواند کم یا زیاد باشد. حیوان‌هایی که سایز کوچکی دارند و در آب یا قفس نگهداری می‌شوند معمولا از مسئولیت کمتری برخوردار می‌باشند. شما می‌توانید با تامین غذا و تمیز نگه داشتن محل زندگی‌شان به صورت نسبی وظیفه خود را در قبال آن‌ها انجام دهید.

اما حیوانات بزرگتر نظیر خرگوش نیازمند وقت بیشتری از جانب شما هستند. خرگوش‌ها برای زندگی در خانه و در نزدیکی شما مناسب نیستند و بهتر است که یک مکان جدا و مناسب از نظر اندازه برای نگهداری آن‌ها در نظر بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که شاید حیوانات کوچک‌تر را بتوانید در صورت نیاز و مسافرت برای نگهداری به کسی بسپارید اما حیوانات بزرگتر مانند خرگوش، گربه و سگ شما را از نظر بیرون رفتن محدود می‌کنند. گربه‌ها به شما برای بازی و معاشرت نیاز دارند. با توجه به این که گربه‌ها علاقه زیادی به بیرون رفتن ندارند شما نمی‌توانید آن‌ها را با خودتان ببرید و همچنین نمی‌توانید آن‌ها را در خانه به مدت چند روز تنها بگذارید. سگ‌ها برای بیرون رفتن مشتاق هستند اما از طرف دیگر نیاز به پیاده روی روزانه دارند که نیازمند وقت و انرژی از سمت شما می‌باشد. همچنین حیوان خانگی شما نیاز به نظافت و مراقبت پزشکی دارد و معمولا لازم است که در سال چندین بار به دامپزشک مراجعه کنید.

به صورت کلی داشتن حیوان خانگی علاوه بر هزینه‌های مختلف، نیاز به وقت و انرژی از سمت شما دارد که لازم است قبل از قبول مسئولیت در خصوص آن‌ها به طور کامل مطالعه کنید.

اختلاف داشتن حیوان خانگی سگ گربه

اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی

اختلاف بر سر موضوع حیوان خانگی می‌تواند به چند دسته تقسیم شود:

اختلاف به خاطر هزینه

در نظر داشته باشید که نگهداری از حیوان هزینه‌های بسیاری به همراه دارد؛ از هزینه غذا گرفته تا هزینه اسباب و هزینه دامپزشک. در صورتی که شما نتوانید تمام هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنید، ممکن است خانواده شما مایل به مشارکت در هزینه‌های مربوط به حیوان نباشد.

اختلاف به دلیل مسئولیت

همانطور که گفته شد نگهداری از حیوان خانگی، مسئولیت‌های بسیاری دارد. شما لازم است که غذا و آب او را تامین کنید و بیرون روی او را نیز به طور مرتب تمیز کنید. گاهی اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی به دلیل اختلاف در این زمینه ایجاد می‌شود. به طور مثال مادر خانه تصور می‌کند که بچه‌ای که اصرار به گرفتن حیوان دارد در نهایت در مسئولیت‌های او مشارکت نکرده و تمامی کارها بر دوش او می‌ماند یا شاید همسر شما تمایل نداشته باشد که حیوان خانگی بیرون رفتن و مسافرت‌هایش را محدود کند.

اختلاف به دلیل حساسیت

بعضی از افراد ممکن است به حیوان خانگی و به خصوص به موی آن حساسیت داشته باشند و در صورت مواجه شدن با آلرژن مربوطه دچار واکنش‌های آلرژیک شوند. این موضوع می‌تواند یکی دیگر از دلایل اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی باشد.

اختلاف به دلیل ترس

گاهی اوقات اختلاف در به سرپرستی گرفتن حیوان مربوط به ترس یکی از اعضای خانواده است. بعضی اوقات این ترس منطقی است مانند ترس از شکستن یا خراب کردن وسایل توسط حیوان. گاهی اوقات نیز این ترس غیر منطقی است و فوبیا نامیده می‌شود. فوبیا ترس بسیار قوی است که به راحتی برطرف نمی‌شود.

اختلاف با منشا اعتقادی

با توجه به این که در دین اسلام نگهداری از سگ در خانه نهی شده بعضی از اعضای خانواده ممکن است به این دلیل با گرفتن این حیوان مخالف باشند. حتی اگر اعضای خانواده موافق باشند شما باید در نظر داشته باشید که با این انتخاب ممکن است بسیاری از رفت و آمدهای شما تحت تاثیر قرار بگیرد.

حل اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی

مهم‌ترین قدم برای حل اختلاف بر سر داشتن حیوان خانگی صحبت منطقی در این خصوص است. شما لازم است که دلایل فرد مخالف را به طور کامل بشنوید و برای آن‌ها راه حل ارائه دهید. به طور مثال اگر خانواده شما در خصوص هزینه‌های حیوان خانگی نگرانی دارند، در مورد هزینه‌های نگهداری حیوان مورد نظر تحقیق کنید و به صورت منطقی توضیح دهید که چطور از پس مخارج می‌خواهید بر بیایید یا اگر به خاطر مسئولیت‌ نگهداری از حیوان مخالف هستند، به آن‌ها اطمینان دهید که وظایف نگهداری از حیوان را به طور جدی بررسی کرده و در نظر دارید که برای به انجام رساندن آن‌ها نقش فعالی داشته باشید.

اگر مخالفت خانواده شما به دلیل آلرژی یکی از اعضای خانواده است شاید لازم باشد که شما از خود گذشتگی بیشتری در مورد خواسته خود داشته باشید. همچنین اگر یکی از طرفین دخیل مبتلا به فوبیا است لازم است که به او خواسته خود را بگویید و به او زمان داده و پیشنهاد درمان دهید، اما او را بابت این موضوع سرزنش نکنید و برای تغییر تحت فشار قرار ندهید. اگر او تمایلی به تغییر ندارد یا در توان خود نمی‌بیند، بهتر است که در حال حاضر از خواسته خود برای داشتن حیوان خانگی مورد نظر در خانه صرف نظر کنید. شما می‌توانید روش‌های دیگری را برای برطرف کردن نیاز خود انتخاب کنید. به طور مثال به سرپرستی گرفتن حیوان دیگری را در نظر بگیرید.

شما همچنین می‌توانید در صورت امکان به صورت آزمایشی، حیوان مورد نظر را به مدت چند روز به خانه بیاورید تا هم شما و هم اعضای خانواده‌تان این موضوع را امتحان کرده و بعد از آن تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

به صورت کلی در نظر داشته باشید که حتی اگر بعد از صحبت‌های بسیار، حتی یکی از اعضای خانه‌ی شما با این موضوع موافق نباشد، بهتر است که شما از به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی مورد نظر صرف نظر کنید. برای داشتن حیوان در خانه موافقت تمامی اعضای خانه مورد نیاز است.

همچنین در نظر داشته باشید که خرید و فروش حیوانات کار درستی نبوده و بهتر است حیوانات نیازمند را به سرپرستی بگیرید. علاوه بر آن نگهداری از پرندگان در قفس محدودیت بسیاری برای آن‌ها ایجاد کرده و پسندیده نیست.
تلفن کلینیک روانشناسی

5/5 - (6 امتیاز)