مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی

روانشناسی، علمی است که به بررسی ذهن و رفتار در انسان می‌پردازد. در این علم فرایندهای ذهنی و نحوه تاثیر آن‌ها بر رفتار به صورت خودآگاه و ناخودآگاه مورد مطالعه قرار می‌گیرد. رفتار به تمامی اعمال و حرکات انسان گفته می‌شود که به صورت مستقیم و غیر مستقیم قابل مشاهده است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مراجعه به مشاور و روانشناس تنها برای افرادی مناسب است که مشکلات روانی دارند و حتی اگر خودشان یا اعضای خانواده‌شان به مراکز مشاوره می‌روند، از دیگران پنهان می‌کنند. یا حتی بسیاری از افراد این گونه فکر می‌کنند که خودشان می‌توانند همه را درس دهند و اگر مشاور می‌توانست راهنمایی کند پس چرا زندگی خودش ایده‌آل نیست؟

اما باید گفت که با پیشرفت جوامع و توسعه زندگی شهری، پیچیدگی‌های زندگی نیز افزایش یافته است و انسان به عنوان عضوی از این اجتماع به تنهایی و با تجربه خود نمی‌تواند پاسخگوی مشکلاتش باشد. به همین دلیل در این مسیر نیازمند راهنما و استفاده از علم و تجربه دیگران و به خصوص افراد کارشناس است.

مرکز مشاوره روانشناسی سرای مشاور افتخار دارد که تاکنون توانسته پاسخگوی سوالات هم‌وطنان و راهنمای آن‌ها در مشکلاتشان باشد. این مشکلات شامل اختلافات خانوادگی و زناشویی، خیانت‌های زناشویی، مشاوره طلاق و جدایی، تصمیم‌گیری برای ازدواج، روابط زن و شوهر، وابستگی عاطفی، مشکلات فرزند و کودک و نوجوان، اختلالات استرس، اضطراب، افسردگی، وسواس، ارتباط با اطرافیان و سایر موارد می‌باشد.

سرای مشاور خدمات خود را هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری ارائه می‌دهد که در ادامه در خصوص هر کدام توضیحاتی ارائه شده است تا کسانی که نیاز به جلسات مشاوره دارند، متناسب با شرایط خود بتوانند انتخاب کنند که به چه صورت جلسات مشاوره خود را انجام دهند.

اهداف مشاوره روانشناسی

عده‌ای به اشتباه تصور می‌کنند که زمانی که بر سر دو راهی قرار گرفته‌اند، مشاور می‌تواند به آن‌ها بگوید که چه تصمیمی بگیرند اما این تصور کاملا اشتباه است و مشاور هیچوقت نمی‌تواند به جای کسی تصمیم بگیرد. در واقع مشاوره روانشناسی اهداف دیگری را دنبال می‌کند که شامل:

 • دیدن بهتر موقعیت و شرایط: بسیاری از افراد متوجه شرایطی که در آن قرار دارند، نیستند. شاید دقت کرده باشید که زمانی که کسی برای شما از مشکلاتش می‌گوید راحت‌تر می‌توانید در خصوص آن نظر بدهید زیرا شما تنها از عقل خود استفاده کرده‌اید و احساس شما درگیر نبوده است. احساسات گاهی باعث می‌شود که افراد نتوانند به درستی موقعیت و شرایط خود را درک کنند که در این شرایط مشاور می‌تواند درک بهتری به شما بدهد.
 • ارتقاء خودشناسی و خودآگاهی: بسیاری از مشکلات افراد از آن جایی منشا می‌گیرد که فرد خودش نمی‌داند که چه خواسته‌ای دارد و چه چیزی او را خوشحال می‌کند. به دلیل عدم شناخت از خود، در بسیاری از شرایط ما ممکن است تصمیماتی بگیریم که بعد از آن پشیمان شویم. در طی جلسات مشاوره و صحبت‌هایی که انجام می‌شود، مشاور به درمان جو کمک می‌کند که خودش را بهتر ببیند و بشناسد. علاوه بر آن گاهی اوقات نیز مشکلات ما به این دلیل است که ضعف و کاستی خود را نمی‌شناسیم. شاید شما هم دیده باشید که اکثر افراد تصور می‌کنند که خودشان خوب هستند و دیگران در حق آن‌ها بدی کرده‌اند. این دسته از افراد اگر به آن‌ها نشان داده شود که خودشان هم ضعف دارند و بدی کرده‌اند در مقابل بی محبتی دیگران برخورد مناسب‌تری از خود نشان می‌دهند. بلعکس گاهی نیز ممکن است دلیل افسردگی و خود کم بینی افراد عدم شناخت توانایی‌ها و استعدادهای خود باشد که خودشناسی در این زمینه نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

با توجه به موارد گفته شده مشاور برای متقاضی تصمیم نمی‌گیرد و تنها با بالا بردن آگاهی و شناخت به او کمک می‌کند که تصمیمات بهتری اتخاذ کند.

تلفن کلینیک روانشناسی

 مشاوره تلفنی در سراسر کشور

برای مشاوره تلفنی، افراد متقاضی هم می‌توانند از طریق موبایل و هم تلفن ثابت با مشاورین ارتباط برقرار کنند. امکاناتی که مرکز مشاوره سرای مشاور از طریق مشاوره تلفنی فراهم می‌کند شامل:

 • پیدا کردن سریع مشاور و روانشناس با تجربه که درک صحیحی از مشکلات شما داشته باشد.
 • تشخیص سریع مشکل، ریشه یابی و ارائه مناسب ترین راه حل ممکن در کوتاه ترین زمان.
 • بیان راحت مشکلات به دلیل ناشناس بودن و اطمینان از محرمانه ماندن مکالمه.
 • صرفه جویی در زمان به دلیل عدم نیاز به گرفتن نوبت، مراجعه حضوری و طی مسافت‌های طولانی با در نظر گرفتن ترافیک
 • قابل دسترس برای همه مردم در تمامی نقاط ایران و حتی شهرستان‌های دور

از آنجایی که روانشناس در مشاوره تلفنی بدون شناسایی فرد تماس‌گیرنده راهنمایی لازم را ارائه می‌دهد، بسیاری از اضطراب‌ها و نگرانی‌های افراد را رفع می‌کند که شاید هرگز حاضر نشوند آن را با کسی مطرح کنند.

زمانی که هنوز فرد درگیر سوء تعبیر تجارب و برداشت‌هایش است یا فرصت اندکی برای تجدید روحیه خود دارد، روانشناس می‌تواند در یک تماس تلفنی تکیه‌گاه فکری فوری باشد که فرد هرچه سریع‌تر به خودش مسلط شود و قدم در یک بن‌بست روانی نگذارد. از آنجایی که گاهی قدرت تهدیدها، نگرانی‌ها و ترس‌های روزمره انسان‌ها به ظرفیت و توان روانی آن‌ها غلبه می‌کند، یک اشتباه یا رویداد ناگهانی می‌تواند فرد را تحت‌ فشار قرار دهد و او را دچار عذاب وجدان، احساس تقصیر، اضطراب و نگرانی بکند. در این شرایط روانشناس در همان تماس تلفنی می‌تواند از تشدید این فشارها جلوگیری و حتی با یک راه کار ساده ریشه مسئله را رفع کند و احتمال بروز مجدد آن را کاهش دهد.

افرادی که در یک رابطه‌ی زوجی دچار نگرانی و دغدغه‌های مختلف می‌شوند، یا والدینی که در ارتباط با فرزندشان مشکلات جزئی زیادی دارند و برای رفع آن‌ها وسواس نشان می‌دهند، طی یک تماس تلفنی، به وسیله تخلیه هیجانی و رسیدن به تفکر منطقی یا رها شدن از یک فکر اجباری و وسواس گونه می‌توانند درمان شوند. در جلسات مشاوره حضوری لازم است مراجعه کننده به این آگاهی برسد که برای افسردگی، اضطراب یا مشکلات خاص دیگر، افکار، گفته‌ها و برداشت‌های اوست که به ‌عنوان مواد خام در روند درمان به کار می‌آید؛ بنابراین لازم است که او در کمال صداقت و اعتماد با روانشناس خود همکاری کند. اما در مشاوره تلفنی فرد این موضوع را کاملاً دریافته است و نیازی نیست که طی جلسات متوالی به این آگاهی برسد و همین مورد کیفیت و سرعت ارتباط درمانی را افزایش می‌دهد.

 مشاوره روانشناسی حضوری تهران

اگرچه مشاوره تلفنی فواید بسیاری دارد و در موقعیت‌های خاص می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، اما در بعضی شرایط بهتر است که فرد جلسات مشاوره خود را به صورت حضوری دنبال کند. گاهی افراد برای این که بتوانند ارتباط نزدیک‌تری با مشاور خود برقرار کنند نیازمند این هستند که بتوانند با او ارتباط تصویری داشته باشند و یا او را از نزدیک ببینند. در این شرایط افرادی که از طریق مشاوره تلفنی، مشاور مناسب خود را که در جریان مشکلات آن‌هاست پیدا کرده‌اند، پیشنهاد می‌دهند که در صورت امکان بتوانند با مشاورشان جلسه حضوری هم داشته باشند. از طرف دیگر مشاور هم می‌تواند یکسری اطلاعات را با مشاهده ظاهر مراجعه کننده به دست آورد. به طور مثال حتی نحوه نشستن هم می‌تواند حاوی اطلاعاتی برای مشاور باشد تا بتواند به شناخت بهتری از درمان جو خود برسد.

سرای مشاور تخصصی‌ترین مرکز مشاوره روانشناسی در ایران با مجوز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، به منظور ارتقا کیفیت مشاوره، خدمات مشاوره حضوری را نیز در زمینه مشاوره روانشناسی و سایر زمینه‌ها ارائه می‌دهد.

مشکلات مشاوره حضوری

 • عدم امکان هماهنگی زمان مشاوره به دلیل مشغله خانوادگی، کاری و سایر موارد.
 • هزینه بالای جلسات مشاوره روانشناسی و تحصیلی حضوری.
 • بیان نکردن ریشه اصلی مشکل به دلیل خجالت و ترس از قضاوت شدن.
 • در دسترس نبودن مشاور روانشناسی و تحصیلی خوب و با تجربه.

اگر برای مراجعه به صورت حضوری مشکلات بالا را دارید می‌توانید مشاوره تلفنی را امتحان کنید.

شماره مرکز مشاوره

4.9/5 - (90 امتیاز)