مشاوره روانشناسی

مشاوره فردی

مرکز مشاوره و روانشناسی سرای مشاور افتخار دارد که در طی سالیان فعالیت خود توانسته به دو شیوه مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی خدمت رسان شما هموطنان عزیز باشد.

مشاوره فردی توسط روانشناس چه کمکی می کند؟

افراد برای موفق بودن و خوب ظاهر شدن در زمینه‌های مختلف نیاز دارند تا به خودشناسی کامل برسند و سعی کنند تا نقاط ضعف و قوت خودشان را شناسایی کنند و در جهت بهتر شدن و رشد شخصی‌شان تلاش کنند. گاهی افراد نمی‌توانند در محیط‌های مختلف مانند خانواده، مدرسه، دانشگاه، جمع دوستان، محیط کاری، روابط دوستی و عاشقانه خود خوب ظاهر شوند و بعد از مدتی دچار مشکل می‌شوند. علت این مشکل را می‌توان در زمینه‌های مختلفی مانند عدم اعتماد به‌نفس، مشکل در ابراز وجود، ناتوانی در بیان احساسات، استرس، اضطراب، افسردگی، نداشتن مدیریت مالی، وسواس فکری – عملی، ناتوانی در نه گفتن، مهارت ارتباطی ضعیف، عدم بلوغ فکری – عاطفی، نداشتن استقلال مالی، پایین بودن عزت نفس، عدم ثبات و ناتوانی در تصمیم‌گیری و… ریشه‌یابی کرد. تا زمانی که این مسائل ریشه‌یابی نشود و برطرف نشوند مشکل حل نخواهد شد. وقتی فرد در موقعیتی قرار می‌گیرد که بنا به دلایلی از پس موقعیت‌ها برنمی‌آید و نمی‌تواند خوب نقشش را ایفا کند سردرگم می‌شود و خواهان کمک از جانب دوستان و نزدیکانش می‌شود که من چه‌کار کنم؟

بهترین روش حل مشکلات

روش و راه حل بهتر این است که از کسانی کمک بگیرید که از تخصص و مهارت لازم و کافی برای کمک کردن به شما برخوردار باشند. امروزه با توسعه‌ی علم روانشناسی و مشاوره متخصصان ماهری وجود دارند که می‌توانند به شما در زمینه‌های مختلف مانند خانواده، تحصیلی، شغلی، رشد فردی و… کمک کنند. وقتی شخص در مسائل و روابط شخصی دچار مشکل می‌شود و نزد مشاور می‌رود در مرحله‌ی اول سعی می‌شود تا مشکل ریشه‌یابی شود و شخص به شناخت و خودآگاهی برسد که در چه زمینه‌هایی نیاز به تغییر دارد. آگاهی پیدا کردن و بینش مراجع نسبت به مشکلش و دید واقع‌بینانه داشتن نسبت به شرایط یکی از مهم‌ترین مراحل درمان است. اما همیشه جلسات مشاوره برای حل مشکل و درمان کردن نیست بلکه افراد می‌توانند برای رشد و بهبود توانایی‌های خودشان به مراکز مشاوره مراجعه کنند. متخصصان ما در مرکز مشاوره سرای مشاور حاضرند تا شما را در زمینه‌های مختلف یاری دهند تا بتوانید در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی ظاهر شوید و به اهدافتان برسید.شماره مرکز مشاوره

لزوم ارتباط با مشاور روانشناس

افراد در سنین مختلف، تحت شرایط متفاوتی زندگی می‌کنند که توان آن‌ها، برخورد و پاسخ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هر آدمی در زندگی‌اش حداقل یک‌بار نیاز به روانشناس یا مشاوره تلفنی را حس می‌کند و این نه تنها به اهمیت روانشناسی اشاره دارد بلکه به وضوح بیان می‌کند که انسان‌ها طی مراحل زندگی به جزییات رفتار و افکار خود و اطرافیانشان توجه می‌کنند و هر جایی که یک تنه از پس مسائل برنیایند، از دیگران کمک می‌گیرند یا به متخصص مراجعه می‌کنند.

روانشناس چگونه به مسائل افراد تسلط دارد؟

از آنجایی که صحنه زندگی انسان در جامعه مشابه صحنه کُشتی دو فرد است، روانشناس هم مانند مربی راهنمایی که کنار تشک ایستاده، با نگاهی فراتر فرد و ارتباط او با خارج را تفسیر می‌کند.

تقسیم بندی مشکلات فردی

روانشناس طی ارتباط درمانی برای مراجع شرایط و کیفیت خواب، تغذیه، استراحت، تفریح و … را بررسی می‌کند و در صورت مشاهده علائم تداخل برنامه درمان مشخص می‌شود. اختلال هایی مثل افسردگی، اضطراب، وسواس، نوسانات خلقی، اختلال های شخصیت، مشکلات روان تنی، اختلال بد شکلی چهره و بدن، اختلال های خوردن و … را روانشناس می‌تواند تشخیص دهد و با روش های مؤثر درمان را پی گیری کند.

افراد چگونه از نیاز به روانشناس آگاه می‌شوند؟

مشکلات فردی گاهی به صورت مستقیم خود را نشان می‌دهند و گاهی به صورت غیر مستقیم. فردی مستقیماً به روانشناس مراجعه می‌کند و از مشکلاتی که با اطرافیان دارد صحبت می‌کند، سهم خود را در مشکلات تشخیص می‌دهد و دنبال راهکارهایی برای رفع مشکل است. به صورت غیر مستقیم هم این است که فردی برای مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره کودک یا مشاوره اعتیاد همسر به سراغ روانشناس می‌آید اما نقش خودش در مشکلات شناسایی می‌شود و از آنجایی که برخی مشکلات ارتباطی در واکنش ها ناشی از کنش هاست پس این مشکلات لازم است که رفع شوند که به زمان، توجه و طرح درمانی نیاز دارد.تلفن کلینیک روانشناسی

علل مشکلات فردی:

بر اساس دیدگاه های متفاوت درمانی، علت خاصی به مشکلات فردی نسبت داده می‌شود که برخی از علل مهم‌تر عبارت‌اند از ژنتیک، تربیت، تجربیات سال‌های کودکی، الگوی ارتباطی والدین، تعامل با همسالان، بحران نوجوانی، دوستان و گروه های اجتماعی، روابط عاطفی و در نهایت ذهنیت تثبیت‌شده‌ی فرد و … که با تأثیر بر رفتار و افکار افراد شرایط را برای آنان و اطرافیانشان سخت تر می‌کنند.

روانشناس در مورد مشکلات فردی چه کمکی می‌کند؟

روانشناس به افراد کمک می‌کند هیجان های ناشی از خاطرات ناخوشایند کودکی، عادت های مضر، برداشت های غلط و غیر عقلانی، خطاهای شناختی، قرارهای رفتاری نامطلوب خود را شناسایی کنند و آن‌ها را رفع کنند. مشکل ارتباطی یکی از مسائل رایج فردی است که برای آن مراجعه می‌کنند، لازم است که انتظارات، ترس ها، توقعات، نیازها و منش های یک فرد بررسی شوند و وی را در رفع مشکلات خودش و جهت دادن به ارتباطش با دیگران کمک کرد.

افسردگی

مهم‌ترین نشانه های آن ناراحتی و کم انرژی شدن به مدت طولانی است که در اثر تنهایی، مشکل در روابط با نزدیکان، استرس، برداشت های منفی، اراده نداشتن در رویدادها و … بروز می‌کند. روانشناس با تکنیک های رفتاری و اصلاح خطاهای فکری، افراد را جهت کسب و به کارگیری انرژی بیشتر و جذب طرز فکر مؤثر بر بهبودی کمک می‌کند.

اضطراب

سوای علائم بدنی اضطراب، علائم روانی و عصبی همچون آشفتگی، بی قراری، عدم تمرکز، بی طاقتی، وحشت و … نیز بروز می‌کنند. برخلاف افسردگی که گاهی به خوبی بر خود فرد آشکار است، اضطراب برای پنهان شدن از هشیاری فرد به خوبی عمل می‌کند. علاوه بر تغییراتی در برداشت و تفکر فرد، تکنیک های رفتاری و تمرین های متنوع و قوی از سوی روانشناس برای درمان پیشنهاد می‌شوند که اگر انجام شوند نقش منبع تهدید به راحتی در زندگی فرد کمرنگ می‌شود.

وسواس

وسوسه‌ی مصرف یک ماده، خوردن یک لقمه، انجام یک کار گاهی از یک‌بار و دو بار فراتر می‌رود و زمانی که به قدری فراوان باشد که عملکرد یک فرد را مختل کند وسواس نامیده می‌شود. بعضی افراد وسوسه می‌شوند که مدام به یک موضوع، یک رابطه، یک مشاجره یا یک واقعه بیندیشند و برخی دیگر وسوسه می‌شوند که مدام یک عملی همچون مرتب کردن دقیق وسایل، شست و شوی دست‌هایشان یا لوازمشان، قفل کردن کلید ها و … را انجام دهند. روانشناس با شناسایی ماهیت و هدف عادت های وسواسی فرد، تکنیک لازم را به او توصیه می‌کند که بسیار متفاوت از راه‌های تجویز شده از سوی دوستان و بستگان است.شماره مرکز مشاوره

نوسانات خلقی

در موارد خفیف نوسانات خلقی افراد ناشی از ندانستن دلیل آن‌ها، نداشتن مهارت در گفت و گو با دیگران، زمینه بیماری در مخاطبان و اطرافیان آن‌ها، استرس های شغلی و مالی و … است که می‌توان راهبردهای مقابله ای افراد را تقویت کرد و آن‌ها را به پذیرش و تعادل خلقی رساند. در موارد شدید تر نوسانات خلقی که ناشی از اختلال های شخصیت باشد، روانشناس طی دقت، زمان و حوصله بیشتر طرح درمان لازم را تعریف و اجرا می‌کند.

اختلال های شخصیت

همان‌طور که افراد رنگ پوست، چهره و سایز های متفاوتی دارند، طبیعی است که ویژگی های اخلاقی و شخصیتی متفاوتی داشته باشند. برخی رفتارها فقط صفت شخصیتی یک فرد هستند که رفع آن‌ها آسان تر است و برخی رفتارها چنانچه از حد نرمال کمتر یا بیشتر می‌شوند اختلال شخصیتی فرد را نشان می‌دهند و درمان آن‌ها مشکل تر است. اختلال های شخصیت به چند دسته تقسیم می‌شوند و لازم است روانشناس طی شناخت و مصاحبه، علل بروز آن را دریابد، نوع اختلال را تشخیص دهد تا بتواند درمان را از سر گیرد. دلیل دیگری که درمان مشکلات شخصیت را دشوار می‌کند این است که در برخی موارد، اختلال همان فرد را اذیت نمی‌کند بلکه اطرافیان از رویه های رفتاری و فکری وی تحت فشار و آزار قرار می‌گیرند.

اختلال های روان تنی

برخی افراد به این باور رسیده‌اند که داروها چاره همه مشکلات هستند و پزشکان از روانشناسان معتبرترند، در صورتی که در بسیاری از موارد بعد از مراجعه اول به پزشک حتی باوجود توصیه همان پزشک به مراجعه به روانشناس، دیده شده است که افراد مکرر به پزشکان دیگر مراجعه می‌کنند. بیماری‌های روان تنی آن دسته از اختلال ها اند که علائم جسمانی دارند اما علت آن‌ها روانی است؛ یعنی علائمی بدنی که اضطراب یا ناراحتی های فرد را کم می‌کنند و او را به آرامشی کاذب نزدیک می‌کنند.

اختلال های بد شکلی چهره و بدن

این روزها بازار جراحان زیبایی و آرایشی پر رونق است که گواه آشکاری از تمایل نسبتا زیادی از افراد به تغییر چهره و بدنشان است. بعضی از جراحی ها هدف پزشکی دارند اما برخی نه تنها هدف پزشکی ندارند بلکه به علت غیر طبیعی بودن روند به جراحی های دیگر نیاز دارند. جراحی های پوستی، جراحی های بینی و اقدامات زیبایی دیگر. وقتی فرد به صورت وسواس گونه از چهره خود احساس رضایت ندارد، تصمیم به چنین رفتارهایی می‌گیرد.

اختلال خوردن

سوای همه‌ی مشکلات خوردن از جمله کم اشتهایی، پر اشتهایی و … برخی افراد بعد از خوردن غذا سعی در بالا آوردن آن دارند. این اختلال ها علاوه بر آنکه امروزه در پسرها و دخترهای جوان که به اندام اهمیت می‌دهند زیاد است در نوجوان ها و به جهت اختلاف نظر با والدین زیاد است.

تلفن کلینیک روانشناسی

استفاده از خدمات مرکز مشاوره تلفنی سرای مشاور به چه شکل است؟

  1. تماس با تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ بدون صفر و پیش شماره از سراسر کشور (در صورت شنیدن بوق اشغال قبل یا بعد از کلید ۵، چندین بار شماره گیری نمایید).
  2. تماس با منشی (۰۲۱۵۳۸۷۳) و اطلاع از تخفیف ها یا ورود به صفحه مشاوره با موبایل و اقدام برای مکالمه با مشاور متخصص در زمینه مربوطه.
  3. جهت رزرو وقت مشاوره حضوری با شماره ۰۲۱۵۳۸۷۳ تماس بگیرید.

3.9/5 - (110 امتیاز)