مشاوره جنسی

خود ارضایی جنسی

 

خود ارضایی چیست

برای رد شدن از مرحله‌ی کاوش بدن، فرد لذت را از بدن جست‌وجو می‌کند. تقریباً همه‌ی مردان و بیش از نیمی از زنان در یک زمانی از زندگی خود ارضایی می‌کنند، البته برخی با داشتن آرامش کامل و برخی باوجود احساس گناه و شرم خودارضایی را تجربه می‌کنند.

احساس ترس یا احساس گناه در مهار تکانه‌های جنسی مؤثر و مفید است اما اگر این احساس شدید باشد و موجب شرم افراطی شود؛ با ایجاد ویژگی‌های شخصیتی اضطرابی کیفیت زندگی و عملکرد شغلی فرد کاهش می‌یابد.

نگرانی در مورد خود ارضایی

خود ارضایی یک وجه رشد روانی_جنسی است، جهانگیر، غیرقابل‌اجتناب است و رفتاری است در جهت انطباق با شرایطی که نیازی وجود دارد و پاسخ لازم کفایت نمی‌کند. خود رضایی انتخاب اختیاری فرد است که مطابق توان و آسیب‌پذیری فرد رخ می‌دهد.

آیا خود ارضایی مفید است؟

تصورات و تخیلات جنسی، خود ارضایی و خود انگیزی که در حریم خصوصی فرد اتفاق می‌افتد، طبیعی، امن، با آرامش تجربه می‌شوند و بستری مناسب فراهم می‌کنند که موجب یادگیری نقش جنسی می‌شود.

مشاوره ترک خودارضایی

مشاور با این مثال که؛ اگر دیگران بگذارند که فردی راحت بخوابد، وقتی بیدار شد سرحال است و تا چند ساعت بعد به‌راحتی بیدار می‌ماند، بیان می‌کند که معمولاً خود انگیزی تا سنین بزرگ‌سالی حفظ می‌شود و در سن لازم، به‌طور طبیعی خودارضایی جای خود را به رابطه‌ی جنسی می‌دهد. مشاور بررسی می‌کند چنانچه فرد فرصت داشته باشد، رفتار با آرامش، با تعداد دفعاتی تحت اختیار خود فرد، بدون تنش انجام شود؛ به نقطه‌ای می‌رسد که خودش از این مرحله گذر کند.

خودارضایی جنسی

عوارض و ضررهای خودارضایی

خود ارضایی چنان نفی نمی‌شود که افسانه‌هایی از ایجاد بیماری روانی، کاهش توانایی جنسی، کر و کور شدن یا … برای آن ساخته شود.

چنانچه در انجام رفتار خود ارضایی مثل هر رفتار خصوصی دیگر، تعداد دفعات آن بالا برود، بی‌اختیار انجام شود، در جمع بیش از یک شوخی از آن صحبت شود، یا خارج از کنترل در جلوی دید دیگران انجام شود، موجب نقص عملکرد روانی_اجتماعی می‌شود و این پسندیده و مورد تائید نیست و به مداخله‌ی درمانی نیاز است.

ازلحاظ دیگر اگر رفتار خود ارضایی به‌صورت وسواس گونه فرد را درمانده کند، به جهت اختلال هیجانی جبری نیاز به درمان دارد.

خود ارضایی در افراد متأهل

احتمال خود ارضایی در مردان یا زنان متأهل وجود دارد و رفتاری چندان کم و ضعیف نیست. زوجین با ازدواج، رفتار خود ارضایی را کاملاً کنار نمی‌گذارند و در شرایطی از قبیل بیماری‌ها، دوری از شریک جنسی، یا لذت نبردن از رابطه‌ی جنسی اقدام به خودارضایی می‌کنند.

شرایط روانی از قبیل افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و … به جهت رسیدن به آرامش، از روشی با کمترین درگیری فکری و تلاش، فرد را به سویی می‌کشاند که با روشی که قبلاً به لذت و آرامش رسیده است، خودش را آرام و ریلکس کند، همین باعث می‌شود که افراد متأهل به‌جای رابطه زناشویی، هرازگاهی خودارضایی انجام دهند.

خود ارضایی در کودکان

خود ارضایی جنسی در دوران شیرخواری و کودکی شایع است، کودکان اندام‌های جنسی خود را مشابه اندام‌های غیرجنسی مثل پا، چشم و … کاوش می‌کنند. کودک به تماس ملایم ناحیه تناسلی تمایل دارد و احساس لذت می‌کند.

مشاور به والدین نگران این آگهی را می‌دهد که علاقه‌ی فزاینده به دستگاه تناسلی خود، دیگران، والدین، کودکان دیگر و حتی حیوانات طبیعی است و فقط باید به این رفتار نظارت داشت.

شماره مرکز مشاوره


از این مقالات نیز دیدن نمایید.

مشاوره جنسی


4.8/5 - (6 امتیاز)