مشاوره فوت و مرگ عزیزان

تلفن کلینیک روانشناسی

روانشناسی فوت و مرگ عزیزان

هر یک از ما در برهه‌ای از زمان ممکن است با فرایند سوگ از دست دادن عزیزان دست به گریبان شده باشیم.

به تعبیری، سوگ به معنای فقدان و غم از دست دادن است. این از دست دادن می‌تواند شامل از دست دادن یک موقعیت کاری، مکانی، فقدان و مرگ عزیزی، طلاق و یا حتی از دست دادن یک رابطه عاشقانه باشد. آنچه حائز اهمیت است اینکه در هر صورت افراد به علت تعلق خاطر و نوعی از وابستگی ایجاد شده، این دوره را تجربه خواهند کرد. بدیهی است که پشت سر گذاشتن این دوران بنا برحسب تیپ شخصیتی افراد و طرز تفکر و جهان بینی آنان، می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. به بیانی ساده‌تر هر چه میزان سازگاری و منطقی بودن افراد بیشتر باشد قطعاً این دوران با آسیب کمتر به بهداشت و سلامت روان سپری خواهد شد.

مراحل سوگ مرگ و از دست دادن:

مرحله اول: انکار

انکار به عنوان اولین مرحله سوگ مطرح است. در این مکانیسم دفاعی، فرد سوگوار از پذیرش اصل ماجرا طفره رفته و به عبارتی با عدم پذیرش واقعیت، به شکلی نامحسوس به خود کمک می‌کند تا به یک‌باره با موضوع فقدان مواجه نگردد.

مرحله دوم: عصبانیت و خشم

این مرحله توأمان با خشم و عصبانیت نسبت به خود و اطرافیان خواهد بود و حتی ممکن است در موارد حاد، اعتقادات و باورها و نگرش فرد در مور مسائل اعتقادی و بنیادی به چالش کشیده شود. گاه ممکن است افراد نگاهی معترضانه به نظام هستی از خود بروز دهند.

شماره مرکز مشاوره

مرحله سوم: غم

این مرحله معمولاً با اندوه و غم و افسردگی خود را نشان می‌دهد و می‌تواند در طیف‌های متفاوتی خود را نشان دهد. فعالیت و پویایی فرد در این مرحله افت چشمگیری داشته و کرختی و سستی به وضوح دیده می‌شود.

مرحله چهارم: پذیرش

افراد در این مرحله رفته رفته، موضوع فقدان و نبود شخص و یا موقعیت مطلوب از دست رفته را پذیرفته و با توجه به تیپ شخصیتی و روحیه سازگاری به روند معمولی فعالیت‌های زندگی برمی‌گردند.

مشاوره تلفنی روانشناسی فوت از دست دادن عزیزان

چنانچه در مشاوره تلفنی، روانشناس با سوگ مراجعی مواجه شد بهتر است در وهله اول با او همدلی کرده و به وی در بروز احساسات و برون‌ریزی هیجانات منفی‌اش کمک کرده آنگاه از طریق آموزش تکنیک‌های ذهن آگاهی و ارتقا شناخت وی به دنیای پیرامون، وی را در رسیدن به سطح بالایی از سازگاری و پذیرش شرایط موجود یاری رساند.

شماره مرکز مشاوره

 

5/5 - (8 امتیاز)