مشاوره روانشناسی

بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی یعنی فرد به مرحله‌ای از رشد عاطفی رسیده است که می‌تواند به‌طور مناسب احساسات مثبت و منفی خودش را در زمان مناسب و به شکلی مناسب بیان کند و در کنار یک انسان با در نظر گرفتن نیازهایش زندگی کند، به‌عبارت‌دیگر زندگی دونفره را یاد گرفته و در زندگی کودکانه خود دست‌وپا نزند و بالغانه بفهمد که حتی اگر نیاز همسر برای او خوشایند نیست باید برای برآورده کردن نیاز او تلاش نماید و به او توجه عاطفی داشته باشد.

محبت کردن و دریافت محبت یکی از اولین نشانه‌های بلوغ عاطفی است. کسانی که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند، همواره نیازمند محبت و توجه هستند و ضعف‌های خود را پنهان می‌کنند، انتقادپذیر نیستند، حسادت می‌کنند، کمتر کسی را می‌بخشند، خلق‌وخوی ثابتی ندارند و کج خلقی می‌کنند. در مقابل کسانی که به بلوغ عاطفی رسیده‌اند، از محبت و عاطفه‌شان به‌عنوان یک ابزار برای مثبت بودن استفاده می‌کنند.

تلفن کلینیک روانشناسی

عصبی بودن، بی قراری، اضطراب، وابستگی شدید به خانواده، (از قبیل پدر، مادر و همسر یا فرزندان) شک بی‌مورد، اعتماد به نفس پایین و اعتماد به دیگران خیلی سخت اتفاق میافتد، پیش داوری ناصحیح درباره اطرافیان، نداشتن تصمیم صحیح درباره کارها و امور زندگی، ناتوانی در پذیرش مسئولیت، از دست دادن فرصت‌ها در زندگی، پنهان کاری، همه را رقیب خود پنداشتن، خودخواهی و فرافکنی مسائل به دیگران و یا حتی شرایط متفاوت، لجبازی، بی اعتنایی نسبت به مشکلات دیگران از مهم‌ترین ویژگی‌های افرادی است که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند.

جهت شناختن فردی که می‌خواهیم رابطه نزدیک با وی داشته باشیم مانند ازدواج دقت کردن به نشانه‌هایی مربوط به بلوغ عاطفی، اجتماعی بسیار مهم است. البته وجود یک یا دو نشانه دلیل بر عدم بلوغ عاطفی نیست، همه جوانب باید بررسی شود و بهتر است در این مورد با روانشناس مشورت شود و اطلاعات جامع دریافت شود.

جهت مشاوره تلفنی با متخصصین روانشناسی می‌توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ با تلفن ثابت از سراسر کشور تماس بگیرید.

شماره مرکز مشاوره

5/5 - (3 امتیاز)