یک برنامه ریزی خوب

چگونه یک برنامه ریزی خوب داشته باشیم ؟؟؟؟ (برنامه ریزی ویژه فارغ التحصیلان )
فارغ التحصیلانی که قصد شرکت در کنکور را دارند نسبت به افرادی که در حین مدرسه رفتن در سال چهارم برای شرکت در کنکور آماده می شوند زمان و انرژی بیشتری دارند نه زمانی را صرف رفتن به مدرسه می کنند و نه درگیری با امتحانات و تکالیف را دارند.
برای داشتن یک برنامه ی خوب نباید بلند پروازی داشت مثلا اگر تا به امروز روزی۶ ساعت درس می خواندید نباید برنامه ای برای ۱۲ ساعت تنظیم شود باید به تدریج زمان درس خواندن را افزایش داد.
اولین قدم برای یک برنامه ریزی اصولی ثبت وقایع ز ندگیست مثلا ((۷ تا ۸ صبحانه و ورزش،۸تا ۱۰ فیزیک، ۱۰تا ۱۰٫۳۰ استراحت ، ۱۰٫۳۰تا ۱۲ زبان ، ۱۲ تا ۱۲٫۳۰ استراحت ، ۱۲٫۳۰ تا ۲ شیمی، ۲ تا ۲٫۳۰ ناهار، ۲٫۳۰تا ۳٫۳۰خواب، ۳٫۳۰تا ۵تلویزیون، ۵تا۷ ریاضی، ۷تا ۷٫۳۰ استراحت ،۷٫۳۰تا ۹٫۳۰ زیست و …..)) اگر تمامی ساعت های مربوط به کارهایمان را ثبت کنیم هم زمان بیهوده مان معلوم می شود هم زمان های درس خواندن !!!
برنامه ریزی از نظر زمان بندی بخش دارد:
۱٫کوتاه مدت : هفتگی
۲٫میان مدت : ماهیانه
۳٫بلند مدت : سالیانه یا فصلی
برنامه ریزی هفتگی را بر دو اساس می توان تنظیم کرد ساعت محور و موضوع محور !!!
برنامه ریزی ساعت محور بر اساس ساعت های خالی و بی استفاده شماست .
برنامه ریزی موضوع محور بر اساس مباحث مطالعاتی است یعنی به طور مثال برای یک روز مباحثی تعیین می شود و در انتهای برنامه تمام مباحث خوانده می شود.
برنامه ریزی ماهیانه یعنی تمام مباحثی که در طول یک ماه باید خوانده شود برنامه ریزی و مشخص شود.
برنامه ریزی فصلی یعنی مشخص کنیم در هر فصل چه پایه های تحصیلی باید خوانده شود مثلا در تابستان سال دوم + ۱/۳ پیش دانشگاهی ۱
از نظر عملکردی هم برنامه می تواند ۲نوع داشته باشد :
۱٫برنامه ریزی متمرکز : یعنی تمرکز روی موارد خاص
۳٫برنامه ریزی موردی : مطالعه بر اساس مواردی که مشکل دارید که این برنامه برای بازه ی زمان بندی بهمن ماه به بعد است.
یک برنامه ریزی درست و مناسب بر اساس نیازمندی های شما و تمامی ویژگی ها ، استعدادها و شرایط زندگی شماست. برنامه ریزی درست آن است که توانایی پایبندی به آن را داشته باشید نه اینکه بعذ از یک هفته از روند مطالعاتی خود دلسرد و نا امید بشوید.
به خودتون و توانایی هاتون ایمان و باور داشته باشید و به صدای قلب آرزوهاتون گوش بدید.

5/5 - (4 امتیاز)