درمان احساس تنهایی

احساس تنهایی چیست؟

احساس تنهایی با تنها بودن تفاوت دارد و لزوماً به معنای تنها بودن نیست ممکن است کسی مدت‌ها تنها باشد ولی احساس تنهایی نکند از سویی دیگر فردی ممکن است در محیط آشنا با افراد آشنا احساس تنهایی کند.

یکی از علت های ناخوشایند بودن احساس تنهایی این است که افراد غالباً چون زمانی که تنها می‌شوند با خود واقعی خود روبرو می‌شوند و چون در خود ضعف هایی می‌بینند و خود را دوست ندارند از تنهایی فرار می‌کنند. زمانی که افراد دچار این حس می‌شوند پیامدهای متعددی برایشان ایجاد می‌شود، از جمله: بدبینی، بدگمانی، کاهش اعتماد به نفس، ارزیابی منفی خود و دیگران و… که خود این پیامدهای منفی به‌نوبه‌ی خود احساس تنهایی را در آن‌ها پایدار ساخته و در نهایت زمینه‌های اضطراب و افسردگی را در آن‌ها به وجود می‌آورد. علت دیگر احساس تنهایی برداشت ذهنی فرد از احساس تنهایی و کمبود در روابط است، در واقع احساس تنهایی زمانی به وجود می‌آید که فرد دارای افکار غیر منطقی در مورد تنهایی است، از جمله علت های دیگر می‌توان به فاصله‌ی بین روابط اجتماعی مطلوب فرد در گذشته و حال، کمبود مهارت‌های اجتماعی، شخصیت وابسته و… اشاره کرد.

برای مقابله با احساس تنهایی چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در قدم اول برای مقابله با احساس تنهایی باید دید و نگرش خود را نسبت به آن تغییر دهیم به عبارت دیگر بپذیریم که احساس تنهایی قابل کنترل هست که با پذیرفتن آن می‌توان بهتر با آن مقابله کرد.

شرایطی فراهم کنید که در موقعیت‌های جدید جمعی و تفریحی قرار بگیرید و دوستان بیشتری را ملاقات کنید.

ورزش کنید تا حس خوب نسبت به ظاهر خود داشته باشید این موضوع کمک می‌کند تا در زمان‌های تنهایی از خود گریزان نباشید.

کتاب بخوانید.

سعی کنید مهارت‌های خود را تقویت کنید و در اوقات تنهایی با فعالیت‌های مورد علاقه تان این زمان‌ها را برای خود جذاب کنید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید برای افزایش اعتماد به نفس و بهتر و علمی‌تر انجام دادن راهکارها با یک متخصص روانشناسی مشورت کنید.

مشاوره برای درمان احساس تنهایی

مشاوره تلفنی با روانشناس متخصص بالینی جهت درمان احساس تنهایی می‌تواند با ارائه راه حل های علمی و عملی راهگشا باشد. جهت مشاوره تلفنی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

شماره مرکز مشاوره

5/5 - (5 امتیاز)