وسواس فکری

تلفن کلینیک روانشناسی

وسواس فکری چیست

وسواس‌های فکری، عقاید، افکار، یا برانگیزش‌های ناخواسته است که با نیرویی وادار کننده بر فرد تحمیل می‌شود و ضعف از خود نشان خواهد داد و مداوم تکرارمی شود، شخص درون خود مبارزه و مقاومتی دارد که نیرو را از وی خواهد گرفت، او این افکار مزاحم را بین خود و اراده خویش می‌بیند که غیر قابل تحمل است؛ نگرش فرد این‌گونه است که وجودش در حصار است و اضطراب بسیار شدیدی بر او تحمیل می‌شود.

درمان وسواس فکری

وسواس فکری فقط سوژه مورد علاقه روان‌شناس‌ها نیست و برای جامعه‌شناس‌ها، خانواده ها، مدیران و همه کسانی که با فرد در ارتباط هستند هم اهمیت دارد، چرا که فکرهای مسموم بازده کاری فرد را پایین می‌آورد و فرد را خسته و ناتوان می‌کند، ممکن است او در طول روز کار و فعالیت خاصی انجام ندهد اما افکار زیاد در ذهن دارد و تکرار آن‌ها در طول روز انسان را خسته خواهد کرد. به طوری که بعد از مدتی تعادل فرد به هم می‌خورد و او را با محیط ناسازگاری می‌کند.

علایم وسواس فکری

معمولاً کسانی که درگیر فکرهای مزاحم می‌شوند ترجیح می‌دهند پریشانی و مشکل و ناراحتی خود را به عنوان یک مسئله خصوصی، پنهان نگه دارند و گاهی چند ساعت را دور از چشم دیگران صرف افکار یا کارهای مخفیانه خود کنند که این می‌تواند خطرناک باشد؛ زیرا امکان دارد بعد از مدتی افسردگی و علائم آن در فرد پدیدار شود. گوشه گیر شود و حوصله اطرافیان را نداشته باشد و برای ارتباطات خویش دچار اضطراب شود. در بعضی از موارد افسردگی پیرو تظاهرات وسواسی است و ممکن است شکل دو قطبی به خود گیرد، یعنی عناصر وسواسی از بین بروند یا پابرجا بمانند.

وسواس با علائم بالینی دیگری نیز ظاهر می‌شود و باید در نظر داشت که نشخوار فکری و تردید جزء این سازمان یافتگی است. شخص نمی‌تواند به نتیجه ای برسد، نمی‌تواند در انتخاب خود پابرجا بماند اعم از این که از این که صحبت از پایان بخشیدن به یک استدلال یا اخذ یک تصمیم در کار باشد. به همین دلایل است که فرد قضاوت یا تصمیم خود را در تعلیق نگه می‌دارد. از شخص وسواسی تردید و بی‌ارادگی بسیار دیده می‌شود.

مشاوره با روانشناس در مورد وسواس فکری

برای مشاوره تلفنی با روانشناسان مرکز تخصصی مشاوره «سرای مشاور» می‌توانید از سراسر کشور با شماره تلفن ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ تماس بگیرید.

تلفن رزرو برای وقت حضوری در تهران محدوده میدان انقلاب : ۶۶۹۰۰۶۷۰

شماره مرکز مشاوره

4.6/5 - (22 امتیاز)