مشاوره تحصیلی

نکات مهمی که در مشاوره انتخاب رشته باید توجه کنیم

انتخاب رشته دانشگاه یکی از مراحل مهم و سرنوشت ساز در زندگی هر فرد محسوب می‌شود. بعد از شرکت در کنکور، دریافت کارنامه و مشخص شدن رتبه، لازم است که افراد با هوشیاری و آگاهی کافی فرآیند انتخاب رشته را انجام دهند. می‌توان گفت که انتخاب رشته حتی به اندازه کنکور حائز اهمیت است، پس باید قبل از شروع این فرآیند در خصوص مواردی از جمله قسمت‌های مختلف کارنامه، انواع سهمیه، رشته‌های متمرکز و نیمه متمرکز، رشته‌های بومی، استانی و کشوری و سایر مواردی که در دفترچه ذکر می‌شود، اطلاعات کافی به دست آورید.

علاوه بر آن لازم است که شما با هزینه و امکانات هر کدام از دانشگاه‌های دولتی، آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و بین الملل آشنا باشید و از همه مهم‌تر در خصوص رشته‌های مختلف و آینده شغلی مربوط به آن‌ها جست و جو کنید.

کمک گرفتن از یک مشاوره مجرب در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا این افراد دارای اطلاعات کافی در خصوص موارد ذکر شده می‌باشند و می‌توانند به شما در رسیدن به رشته دلخواهتان کمک کنند.

مرکز سرای مشاور با داشتن مشاورین باتجربه و کاردان آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیلی و مشاوره انتخاب رشته در گروه‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان به شما عزیزان می‌باشد.

اهمیت مشاوره انتخاب رشته

بسیاری از بچه‌هایی که مدرسه را به اتمام رسانده و برای رفتن به دانشگاه در کنکور شرکت کرده‌اند، با محیط دانشگاه و سیستم آموزش دانشگاهی آشنایی ندارند و نمی‌توانند به درستی رشته دلخواه خود را انتخاب کنند. موارد بسیاری بوده که فرد در آن سن به دلیل عدم آگاهی کافی، رشته خاصی را انتخاب کرده ولی بعد از رفتن به دانشگاه از انتخاب خود پشیمان شده‌ و در بعضی موارد حتی از تحصیل در رشته مورد نظر انصراف داده است. در حال حاضر به دلیل تعداد زیاد رشته‌هایی که در دانشگاه ارائه می‌شود، پدر و مادر نیز به تنهایی نمی‌توانند به فرزند خود در پیدا کردن رشته دلخواه کمک کنند. علاوه بر آن به دلیل پیچیده بودن فرآیند انتخاب رشته و عناوین مختلف در دفترچه راهنما لازم است که از راهنمایی‌های یک فرد کارشناس در این زمینه استفاده شود.

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد شما مجاز به انتخاب ۱۰۰ کد رشته و برای انتخاب رشته دانشگاه سرارسری (روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، بین الملل و …) مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد رشته می‌باشید. غالبا توصیه می‌شود که در ابتدا کدهایی را انتخاب کنید که شانس قبولی شما برای آن‌ها با توجه به رتبه و ترازتان پایین است. بعد از آن انتخاب‌های واقع بینانه را قرار دهید. این بخش بسیار حائز اهمیت است و لازم است که به درستی انتخاب شود. مشاور انتخاب رشته با توجه به تجربیات و قبولی‌های سال قبل، در این بخش می‌تواند به شما کمک بسیاری بکند تا انتخاب‌های درستی با توجه به رتبه خود داشته باشید. حدودا نیمی از فرم انتخاب رشته خود را به این بخش اختصاص دهید. در آخر کد رشته‌هایی را وارد کنید که احتمال قبولی شما در آن‌ها بسیار زیاد است با این کار مطمئن می‌شوید که در بدترین حالت مجبور نمی‌شوید که یک سال دیگر دوباره در کنکور شرکت کنید.

گاهی اوقات بعضی افراد رتبه‌شان از چیزی که انتظار داشتند، بالاتر است که در نتیجه ممکن است نا امید شوند و دیگر انگیزه‌ای برای انتخاب رشته نداشته باشند. اما در پاسخ به این افراد باید گفت که در بسیاری موارد حتی اگر رتبه‌تان بالاتر از تصورتان باشد، با یک انتخاب رشته درست می‌توانید به هدف خود نزدیک شوید. مشاوره انتخاب رشته در این شرایط می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

مشاوره-انتخاب-رشته

مشاوره تلفنی انتخاب رشته

از زمانی که رتبه‌ها اعلام می‌شود تا زمانی که مهلت انتخاب رشته به پایان می‌رسد، معمولا فرصت زیادی در اختیار نخواهید داشت و ممکن است مشغله‌های خانواده این امکان را فراهم نکند که به صورت حضوری بتوانید یک مشاور خوب برای انتخاب رشته پیدا کنید. در این صورت می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی انتخاب رشته استفاده کنید و به راحتی با مشاورین مجرب در این زمینه ارتباط برقرار کنید.

همچنین لازم به ذکر است که در مشاوره تلفنی با توجه به این که هزینه‌های اضافی از جمله هزینه رفت و آمد حذف می‌شود، شما می‌توانید با هزینه کمتری از مشاوره انتخاب رشته بهره‌مند شوید. علاوه بر آن ممکن است شما در شهر یا منطقه‌ای زندگی کنید که دسترسی به یک مشاور خوب تحصیلی برایتان امکان پذیر نباشد. در این شرایط می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی با بهترین مشاورین انتخاب رشته از سرتاسر کشور ارتباط برقرار کنید.

چه رشته‌ای انتخاب کنیم؟

همان طور که گفته شد بسیاری از افراد نمی‌دانند که چه رشته‌ای برای آن‌ها مناسب است. این افراد غالبا بر اساس نظر جامعه و محبوبیت رشته‌های مهندسی و پزشکی رشته مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. در بعضی موارد دیگر نیز ممکن است به خواست پدر و مادر و بر اساس آرزوهای آن‌ها آینده خود را رقم بزنند.

باید گفت که هیچ رشته‌ای به تنهایی خوب یا بد نیست. اگر علاقه و پشت کار داشته باشید می‌توانید در هر رشته‌ای موفق شوید و لازم نیست که حتما مهندس یا پزشک باشید. پس بهتر است که رشته خود را بر اساس شخصیت، توانایی و علایق خود انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید که چه رشته‌ای برای شما مناسب است ما با انجام تست‌های مختلف روانشناسی و شناخت تیپ شخصیت و هوش هیجانی می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم که چه رشته‌ای برای شما مناسب‌تر است.

خدمات مشاوره انتخاب رشته سرای مشاور

در مرکز سرای مشاور می‌توانید از خدمات زیر در زمینه انتخاب رشته بهره‌مند شوید:

 • ارائه آخرین اخبار و قوانین مربوط به انتخاب رشته در سال مورد نظر
 • ارائه توضیحات در خصوص قسمت‌های مختلف کارنامه
 • ارائه تعاریف در خصوص رشته‌های بومی، قطبی، استانی، ناحیه‌ای و کشوری
 • ارائه تعاریف در زمینه رشته‌های متمرکز و غیر متمرکز
 • شرایط اعمال سهمیه‌های مختلف ایثارگران، آزادگان و خانواده شهدا، بسیج، مناطق، کارمندان دانشگاه و سهمیه بهیاری
 • معرفی رشته‌های مختلف و بازار کار مرتبط با آن‌ها
 • معرفی دانشگاه‌های مختلف و امکانات آن‌ها
 • ظرفیت دانشگاه‌ها برای رشته‌های مختلف
 • شرایط پذیرش در رشته‌ها و دانشگاه‌های خاص
 • شرایط پذیرش دانشگاه بدون کنکور
 • آزمون شخصیت
 • آزمون هوش هیجانی
 • تخمین قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظر بر اساس آمار سال‌های گذشته
 • انتخاب رشته براساس آنالیز رتبه، شخصیت، علایق، بازار کار و سایر موارد مرتبط

شماره مرکز مشاوره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.