درمان بی انگیزه بودن

تلفن کلینیک روانشناسی

تعریف بی انگیزگی

همه افراد در زندگی شان گاهی بی انگیزگی و بی هدف بودن را تجربه می‌کنند. زمانی که ما فعالیت یا هدف جدیدی را شروع می‌کنیم در آغاز سرشار از انرژی و نشاط هستیم ولی اغلب تجربه کرده‌ایم و شاهد این موضوع در اطرافیانمان بوده‌ایم که پس از مدتی خبری از آن انگیزه و شور و نشاط اولیه نیست و گرفتار روزمرگی می‌شویم. مهم است که بدانیم دلیل این یکنواختی و بی انگیزه بودن چیست تا بتوانیم با آن مقابله کنیم.

دلایل بی انگیزه بودن

بی انگیزه بودن می‌تواند در زمینه های مختلفی مانند تحصیلی، شغلی و حتی زندگی مشترک اتفاق بیفتد و می‌تواند ناشی از دلایل زیادی مانند هدف نداشتن، ترس از شکست خوردن، افسوس خوردن برای فرصت های از دست رفته در گذشته، زندگی کردن در زمان گذشته، رؤیا پردازی برای آینده بدون برنامه ریزی و تلاش، نداشتن مهارت های لازم برای موفقیت، نداشتن بینش و شناخت کافی و مناسب از توانایی ها و استعداد های خود، عدم اعتماد به نفس، باور نداشتن خود، در نظر نگرفتن امکانات لازم برای رسیدن به اهداف و … باشد که نتیجه آن مواجه شدن با موانع و مشکلات و … می‌باشد که حتی ممکن است خود فرد نسبت به این مسائل آگاهی و شناخت صحیحی نداشته باشد.

بعضاً می‌بینیم که جوانان و نوجوانان در زمینه تحصیلی و درس خواندن مشکل بی انگیزه بودن را دارند و دچار افت تحصیلی می‌شوند که هنگام درس خواندن و برنامه ریزی برای قبول شدن در امتحانات یا کنکور خود را نشان می‌دهد. اکثر والدین از این وضعیت شاکی هستند و به دنبال راه حل برای کمک کردن به فرزند خود برمی‌آیند و با این عنوان به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و یا از مشاوره تلفنی استفاده می‌کنند تا راه حلی بیابند.

در مرحله اول باید بررسی شود که دلیل افت تحصیلی دانش آموز چیست و تنها مسئله را از یک زاویه بررسی نکنیم. گاه لازم است با خود دانش آموز صحبت شود و مسئله را از زبان خودش بشنویم تا بتوانیم راه حل جامع و دقیقی را ارائه دهیم تا پس از ریشه یابی مشکل و برطرف کردن آن برنامه جامعی را متناسب با شخصیت و توانایی دانش آموز را تدوین نموده و در اختیار دانش آموز قرار دهیم. ممکن است دانش آموز به دلایلی مانند پرش افکار، حواس پرتی، تمرکز نداشتن، بی علاقه بودن، بی فایده بودن تلاشش و بسیاری از مسائل دیگر اشاره کند بنابراین وظیفه ما به‌عنوان مشاور این است تا مشکل را ریشه یابی کنیم و با تشخیص صحیح بتوانیم راهنمایی های لازم را در اختیار مراجع قرار دهیم.

مشاوران و متخصصان سرای مشاور قادرند تا شما را در امر افزایش انگیزه و پیدا کردن هدف در زمینه های تحصیلی، شغلی، خانواده و … همیاری و همراهی کنند. شماره تماس جهت مشاوره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ ، تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور.

شماره مرکز مشاوره

5/5 - (5 امتیاز)