درمان خیانت همسر

خیانت زن به شوهر

دلایل خیانت زن به مرد:

قبل از هر چیز باید بدانیم که خیانت یک عمل اتفاقی و یک شبه نیست بلکه شاید روزها، ماه‌ها و یا سال‌ها زمینه آن در خانواده و در ارتباط با همسر ایجاد می‌شود و بعد از گذشت مدت‌ها از وجود این عوامل زمینه ساز، خیانت اتفاق می‌افتد. متأسفانه با گذشت زمان آمار عدم پایبندی به تعهد و ازدواج یا همان خیانت افزایش پیدا کرده است. به نظر می‌رسد بررسی دلایل و ریشه‌های این موضوع می‌تواند به پیشگیری از آن کمک شایانی کند.
از دلایل خیانت زن به مرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تأمین نیاز عاطفی زن از سوی همسرش: بررسی‌ها نشان داده است که بخشی از زنانی که وارد روابط فرازناشویی می‌شوند، کسانی هستند که به اندازه کافی نمی‌توانند از همسر خود ابراز کلامی و غیرکلامی محبت و عاطفه دریافت نمایند. متأسفانه این دسته از افراد برای تأمین نیاز عاطفی خود متوسل به فردی غیر از همسر خود می‌شوند.
 • نداشتن جایگاه ارزشمند در خانواده: زنانی که در خانواده به شدت مورد توهین، تحقیر و انتقاد هستند، زمانی که در جایی بیرون از این محیط و توسط شخصی غیر از همسر خود برای اولین بار طعم احترام و ارزشمندی را می‌چشند، در سودای داشتن همیشگی این احترام و جایگاه ارزشمند، وارد روابط فرازناشویی می‌شوند.
 • ضعف در ارزش‌های اخلاقی: قطعاً تأمین نشدن نیازها به خودی خود هرگز توجیه مناسبی برای خیانت نیست. آنچه که باعث می‌شود فرد به سوی این رفتار سوق داده شود، زمینه ضعف در ارزش های اخلاقی است. منظور از این ارزش‌ها، باید و نبایدهایی است که فرد در طول رشد خود و به ویژه در بستر خانوادگی می‌آموزد و بر اساس آن‌ها عمل می‌کند.

پیشگیری از خیانت زن به همسر:

مواردی که باید توسط مرد رعایت شود تا از خیانت همسرش پیشگیری شود:

 • محبت، توجه و تعهد مرد نسبت به زن
 • عدم ایجاد محدودیت های بی مورد در ارتباطات اجتماعی و خانوادگی همسر
 • حامی، پشتیبان و تکیه گاه بودن شوهر در مواردی که زن دچار مشکل، گرفتاری و بیماری است
 • تأمین نیازهای معیشتی و اقتصادی
 • آگاهی کافی مرد درباره مسائل زناشویی و توجه به نیازهای همسر در این زمینه
 • ایجاد تنوع و جلوگیری از سرد شدن روابط عاطفی

مشاوره خیانت همسر

درمان خیانت زن:

با توجه به آسیب دیدگی حاصل از خیانت جنسی، می‌توان به مدیریت بحران به عنوان بخشی از درمان اشاره کرد. به عبارتی آموزش مدیریت بحران به زوجین کمک می‌کند تا به شکل صحیح، منطقی‌ و به دور از هیجانات مخرب با پیامدهای حاصل از خیانت که همان افسردگی، اضطراب، عزت نفس از دست رفته و … است، کنار آمده تا به این ترتیب از تخریب بیشتر سلامت روان آن‌ها جلوگیری شود.

همچنین در راستای درمان، چنانچه زوجین درصدد جدایی و طلاق هستند، می‌بایست آن‌ها را با پیامدها و تبعات آن آگاه کرد و به این ترتیب زوجین را با مرحله سوگ حاصل از طلاق آشنا کرد و چنانچه زوجین به بودن در کنار هم تمایل داشته باشند، بهتر است فرایند بخشش در پیش گرفته شود و برای بهتر شدن رابطه زخمی ایجاد شده، تکنیک‌های حل مسئله و فنون لازم را آموزش ببینند.

جلوگیری از خیانت مجدد زن به همسر:

بعد از گذشت زمان، زن احساس پشیمانی و گناه نسبت به عمل خود پیدا می‌کند و سعی در تمام کردن رابطه و برگشتن به زندگی سابق خود دارد؛ ولی با توجه به وابستگی ایجاد شده، انجام این کار بسیار دشوار است و بعد از آن ممکن است وی به افسردگی مبتلا شود که در این شرایط احساس فقدان را هم‌زمان با احساس عذاب وجدان تجربه می‌کند. این یک حالت تعارض بین اجتناب-اجتناب است که فرد در این شرایط مجبور است یکی از این دو مورد را که هر دو آن‌ها برایش سخت است، انتخاب کند. با حمایت مرد از زن و پر کردن زمان‌های خالی او، محبت و پذیرش بدون قید و شرط و ایجاد حس اعتماد به نفس، وی احساس تعهد بیشتری پیدا کرده و احتمال خیانت دوباره او به حداقل می‌رسد.
چند مورد از کارهایی که مردها نباید بعد از خیانت اول همسر خود انجام دهند و با انجام ندادن و رعایت این موارد از خیانت دوباره او جلوگیری می‌کنند:

 • تبدیل شدن به کارگاه و تلاش برای کشف روابط او در وسایل شخصی مانند تلفن همراه، کامپیوتر و …
 • از دست دادن تمرکز برای انجام فعالیت‌های روزمره، احساس اضطراب و افسردگی، انتقاد، نصیحت، بی اعتمادی و برخورد فیزیکی
 • روی آوردن به مواد مخدر، الکل و شرط بندی
 • فاصله گرفتن و گسترش روابط با دوستان

شماره مرکز مشاوره

مشاوره تلفنی خیانت زن به شوهر:

خیانت در هر صورت تجربه ای است که طرف مقابل آن را در ذهن خود تا به حال نپرورانده و روبرو شدن با آن بسیار سنگین است. در مورد خیانت زن به مرد هم همین‌طور است. روانشناس در مشاوره تلفنی با مردی که به او خیانت شده، در قدم اول، خوب گوش می‌کند و اجازه می‌دهد تمامی احساسات منفی گفته شود و بار سنگین ذهنی او سبک‌تر گردد. روانشناس با آرامش خویش فرد را به آرامش دعوت می‌کند. چون اگر قرار باشد با هیجان مراجع، مشاور هم هیجان را به اوج برساند، حس منفی زیادی به فرد القا خواهد شد. در بعضی مواقع فرد به دنبال تائید هم هست که آیا واقعاً کاری که همسرم با من کرده، قابل جبران و بخشش نیست؟ مشاور احساسات او را درک می‌کند و سعی می‌کند شرایط را از چشم او ببیند، اما با هیجان شخصی خود، او را تائید نمی‌کند. در مرحله بعدی به فرد کمک می‌شود تا به خیانت همسرش به عنوان یک مسئله نگاه کند و برای حل آن چندین راه حل را با کمک مشاور بنویسد و با توجه به شرایط و موقعیت خویش بررسی کند که کدام یک از راه‌حل‌ها قابل انجام دادن است و بتواند به این درک برسد که همیشه برای حل مسائل یک راه وجود ندارد، بلکه می‌تواند چندین راه را بررسی و به آن‌ها فکر کند.
مشاوره خیانت همسر

5/5 - (11 امتیاز)
9 پاسخ
 1. حسن گفته:

  سلام. زنم بهم خیانت‌ کرده اونم با کی داماد خودمون‌ از مشاورین لطفا‌ یک راه حل برام بگید. چه کنم؟ من یک دختر ۵ ساله دارم یکی‌ هم تو شکمشه‌

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام
   برای بررسی مورد شما و ارائه راهکارها با مرکز تماس بگیرید تا روانشناسان ما کمکتان کنند.

   پاسخ
 2. رضا گفته:

  سلام رضا هستم ۳۱ ساله ساکن تهران چگونه بفهمم زنم بهم خیانت میکنه یا اینکه علایمی که روی بدنش میمونه چیه که مشخص کنه بهم خیانت کرده؟

  پاسخ
   • سارا گفته:

    سلام
    من مادر یه دختر ۳ ساله هستم. حدود چند ماهه که تمایل شدیدی به ارتباط با غیر همسرم دارم. حدود ۹ ساله ازدواج کردم و امیدی به شوهرم ندارم که بتونه خلا عاطفی من رو پر کنه. نمیگم مطمئن ۱۰۰ درصد هستم ولی نمیخوام خیانت کنم، گاهی خیلی حالم بده و عذاب میکشم. مشاوره آنلاین یا ایمیلی احتیاج دارم. نمی تونم تلفنی صحبت کنم.

    پاسخ
    • سرای مشاور گفته:

     همراه گرامی ارضای نیازهای روانی یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود افراد ازدواج کنند تا بتوانند نیازهای روحی و جنسی خود را در محیطی امن برآورده کنند. معیارهای جامعه پسند برای ازدواج مثل هم کفو بودن و تحصیلات و…مانند آجرهای یک ساختمان هستند که هر چند آجرهای خوب و محکمی داشته باشیم، اما بدون ملات نمی‌توان آن‌ها را روی هم قرار داد. عشق در زندگی زناشویی مثل ملات رابطه است که باعث دوام و قوام رابطه می‌شود. در نتیجه نگهداری از آن مهم و به عهده هر دو همسر می‌باشد. برای داشتن یک زندگی عاشقانه باید ابعاد صمیمیت مورد بررسی قرار گیرد. این ابعاد شامل صمیمیت جسمی، جنسی، زیبایی شناختی، عاطفی، روانی، زمانی، معنوی، عقلانی، اجتماعی و تفریحی است. حال اگر هر یک از این ۹ بعد کارکرد خود را به درستی انجام ندهد. زمینه برای دلزدگی از رابطه به وجود می‌آید.
     با توجه به توضیحاتی که فرمودید شما همسر وفاداری هستید که نمی‌خواهید حتی برای لحظه‌ای فکر خیانت حریم امن شما را به خطر بیاندازد اما می‌توانید با خرد کردن این خلا عاطفی به این ۹ بخش و بررسی موردی هر کدام از آن‌ها با یک سیر صعودی جلوی این اتفاق را بگیرید.
     در قدم اول سعی کنید تفریحات مشترکی با همسر خود داشته باشید و زمانی را در طول روز بدون حضور فرزند به انجام فعالیت‌های دو نفری مثل تماشای فیلم بپردازید تا بتوانید میزان تعاملات و گفت و گو های خود را افزایش دهید.

     پاسخ
 3. لیلا گفته:

  من به دیدن دوست پسر قدیمی رفتم و شوهرم منو دید ما چند دبقه ای صحبت کردیم با هم واون ما رو در حین انجام صحبت در محیط کاملا باز دید زندگیم به هم خورده تو رو خدا کمکم کنید

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   برای بررسی دقیق تر و ارائه راهکار به شما پیشنهاد میکنیم با شماره های مرکز در تماس باشید.

   پاسخ
 4. لیلا گفته:

  من به عشقم به پاره ی تنم دروغ گفتم من یه دوست پسر داشتم که پانزده سال پیش با بودیم وهرکدام به سوی زندگی خود رفتیم وحالا یه هفته است که پیدا شده ومن خواستم ببینمش و شوهرم منو با اون فرد دید ازتون کمک میخوام

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.