نشانه‌های خیانت در فضای مجازی

خیانت آنلاین در فضای مجازی

در گذشته خیانت مربوط به قرار ملاقات عاشقانه، دروغ گفتن در مورد سفرهای کاری، پنهان کردن ارتباط خاص با کسی و درواقع ارتباطات حضوری و فیزیکی می‌شد؛ اما اکنون با استفاده از اینترنت و فضای مجازی به‌راحتی می‌توان با فردی به‌جز همسر یا شریک زندگی خود ارتباط برقرار کرد. اگرچه شاید این موضوع به دلیل عدم ارتباط فیزیکی، برای برخی افراد بی‌ضرر به نظر می‌رسد اما باید بدانید درهرحال این مورد نیز خیانت محسوب می‌شود. اگر ازدواج کرده‌اید و یا در یک رابطه‌ی متعهدانه هستید اما به هر نحوی در حال دست‌وپنجه نرم کردن با این موضوع هستید (در حال آشنایی و وقت گذراندن با کسی از طریق اینترنت هستید و یا به دنبال ارتباط جنسی مجازی در اینترنت می‌گردید) در این مقاله به شما می‌گوییم چرا قبل از ادامه دادن این موضوع باید در مورد آن تجدیدنظر کنید.

خیانت، خیانت است حتی اگر در فضای مجازی باشد

خیانت آنلاین نوعی رابطه‌ی عاطفی است که در آن افراد درگیر رابطه‌ی صمیمی جنسی بدون ملاقات واقعی می‌شوند. این موضوع تحت عنوان سایبر سکس (ارتباط جنسی اینترنتی) شناخته می‌شود. در حقیقت، دو نفر ممکن است هرگز حتی چهره‌ی یکدیگر را نبینند یا صدای یکدیگر را نشنوند؛ بنابراین بدون تماس جسمی واقعی، صمیمیت از طریق اینترنت و به‌صورت مجازی امری واقعی به نظر نمی‌رسد. بااین‌حال، خیانت آنلاین بسیار شبیه به خیانت فیزیکی و حضوری است و اثرات بسیار مخربی بر ارتباط همسران و حتی کل خانواده دارد. خیانت آنلاین و ارتباط‌های مجازی می‌تواند توجه فرد را از شریک زندگی واقعی خود و فرزندانش منحرف کند، توجه و وقتی را که باید برای آن‌ها صرف کند از آن‌ها دریغ کند و باعث می‌شود آن‌ها مورد غفلت قرار بگیرند.

حتی اگر شخصی که مورد خیانت قرارگرفته است هرگز متوجه اتفاقات نشود، در صورت خیانت همسر یا شریک زندگی پیوند آن‌ها از بین می‌رود. افرادی که درگیر خیانت آنلاین و مجازی هستند نسبت به شریک زندگی واقعی خود خشم دارند و این موضوع نیز باعث آسیب به رابطه می‌شود.

مشکلات خیانت آنلاین

به‌محض اینکه دو نفر ارتباط اینترنتی را شروع می‌کنند می‌توانند دچار هیجان شده و در اثر آن کنترل احساسات خود را از دست بدهند. چندین مطالعه در انجمن روانشناسی امریکا نشان می‌دهد حتی در صورت عدم تماس حضوری، خیانت آنلاین می‌تواند به‌اندازه‌ی خیانت در دنیای واقعی ویرانگر باشد و باعث ایجاد احساس ناامنی، عصبانیت و حسادت شود. سایبر سکس رابطه‌ای مجازی از طریق اینترنت و بادید جنسی است. برخی از افراد با ادامه دادن خیانت آنلاین به رابطه‌ی جنسی آنلاین معتاد می‌شوند که این امر بعد دیگری از دشواری را به شرایط اضافه می‌کند. شخصی که به سایبر سکس و ارتباط مجازی اعتیاد دارد بیشتر اوقات فراغت خود را در مقابل کامپیوتر یا در حال استفاده از موبایل می‌گذراند و تمایلی به وقت گذراندن با همسر و یا حتی فرزندان خود ندارد.

خطر دیگر سایبر سکس این است که دو نفری که درگیر این ماجرا هستند تصمیم می‌گیرند باهم ملاقات حضوری داشته باشند. در آن مرحله، خیانت آنلاین می‌تواند به خیانت جسمی تبدیل شود که این موضوع رابطه را به سطح دیگری می‌برد.

خیانت در حد پیام

چرا خیانت آنلاین رخ می‌دهد؟

باوجود گذراندن اوقات طولانی در فضای مجازی جای تعجب ندارد که خیانت آنلاین رو به افزایش است؛ اما مهم است به خاطر داشته باشید که خیانت آنلاین مانند خیانت در زندگی واقعی اغلب نشانه‌ی وجود مشکلات در رابطه است؛ بنابراین پایان دادن به یک رابطه آنلاین ممکن است برای جلوگیری از تکرار آن کافی نباشد. دلایل مختلفی برای شروع چنین کارهایی وجود دارد فرار از واقعیت، لذت بردن از یک فانتزی، تلاش برای افزایش اعتمادبه‌نفس، دوری کردن از اضطراب رابطه و موارد دیگر. خیانت آنلاین به‌راحتی اتفاق می‌افتد زیرا اینترنت در دسترس است و مقرون‌به‌صرفه بودن و ناشناس بودن را فراهم می‌کند.

نشانه‌های خیانت آنلاین

 • همسرتان نسبت به روابط زناشویی نگران نیست و تلاشی نمی‌کند. از شما فاصله گرفته و از ایجاد صمیمیت جلوگیری می‌کند.
 • علاقه‌ای به انجام کارهای مشترک با شما ندارد.
 • به دلیل اینکه تا دیروقت بیدار می‌ماند یا زودتر از حد معمول بیدار می‌شود تغییرات اساسی در الگوی خواب او رخ داده است.
 • همسرتان برای رابطه‌ی جنسی با شما اشتیاقی نشان نمی‌دهد.
 • برای تغییرات آشکار در رفتارش بهانه‌های متعددی دارد و آن را انکار می‌کند.
 • وقتی در مورد دور بودن، کمبود رابطه‌ی جنسی، وقت‌گذرانی بیش‌ازحد در اینترنت و سایر نگرانی‌هایتان با او صحبت می‌کنید، شما را مقصر می‌داند و بسیار دفاعی می‌شود.
 • همسرتان متفاوت و بدخلق به نظر می‌رسد.
 • به‌راحتی دروغ می‌گوید.
 • شروع به نادیده گرفتن مسئولیت‌های مربوط به رابطه، ​​خانواده یا شغل خود می‌کند.
 • متوجه می‌شوید همسرتان رمزهای ورود به سیستم و موبایل را تغییر داده است.
 • برای استفاده از کامپیوتر یا موبایل مکان خلوت و دور از شما را انتخاب می‌کند.
 • حریم شخصی بیشتری می‌خواهد و در مورد وقت‌گذرانی با موبایل و کامپیوتر از خود دفاع می‌کند.
 • حاضر نیست در مورد نگرانی‌های شما در ارتباط با مسائل پیش‌آمده صحبت کند.
 • به شما اجازه نمی‌دهد از کامپیوتر یا موبایلش استفاده کنید.
 • احساس می‌کنید پنهان‌کاری می‌کند و رفتار مرموزی دارد.

اگر با خیانت آنلاین مواجه شدیم چه کنیم؟

خیانت آنلاین و روابط مجازی می‌تواند علامت سایر مشکلات در ازدواج شما باشد. عدم ارتباط مناسب با یکدیگر، مشکلات مالی، نارضایتی جنسی در ازدواج، نارضایتی و مشکلات شغلی و سایر مشکلات حل‌نشده می‌تواند عامل این رفتار باشد. اگر متوجه شدید که همسرتان در حال خیانت آنلاین است از او بخواهید صادقانه برای حل این مسئله و جلب اعتماد مجدد شما تلاش کند. ممکن است همسرتان به این روابط یا پرونوگرافی اعتیاد داشته باشد. رفتار همسرتان نباید باعث شود نسب به خودتان احساس منفی پیدا کنید یا خود را مقصر بدانید و سرزنش کنید. بااین‌وجود سعی کنید به رفتار و برخورد خود با همسرتان نگاهی دوباره بی اندازید و ببینید آیا با اصلاح برخوردهای مخرب می‌توانید به او کمک کنید یا خیر. آیا شما بیش‌ازحد از او انتقاد می‌کنید، قدردانی نمی‌کنید و به‌طور مداوم از ارتباط جنسی امتناع می‌کنید؟ در این صورت سعی کنید با برطرف کردن این موارد به او و پیشرفت رابطه کمک کنید. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید از خیانت آنلاین جلوگیری کنید با یک مشاور تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. باید بدانید هر دوی شما برای بهبودی، بخشش خیانت، اعتمادسازی مجدد و حرکت به جلو به زمان نیاز خواهید داشت.

منبع: Verywellmind

تلفن کلینیک روانشناسی

4.7/5 - (4 امتیاز)