چگونه با کارمندان خود رفتار کنیم؟

تلفن کلینیک روانشناسی

ارتباط بهتر مدیران با کارمندان

آنچه مسلم است این است که هر ارگان و سازمانی برای رسیدن به اهداف خود نیاز به کارکنان و کارمندانی با کارآمدی بالا و شخصیت مثبت دارد ولی نباید فراموش کرد که نحوه برخورد و رفتار مدیران سازمان با کارمندان و کارکنان نیز به همان اندازه مهم و مؤثر است. شاید نتوان خصوصیات اخلاقی و شخصیتی کارمندان را تغییر داد ولی با رفتار مناسب می‌توان آن‌ها را در مسیر درست کاری و سازمانی قرارداد و وجدان کاری و حس مسئولیت‌پذیری را در آن‌ها بیدار نگه داشت.

یک مدیر با رفتار صحیح با کارمندان خود می‌تواند نقش مؤثر و مفیدی در پیشبرد اهداف سازمانی داشته باشد. داشتن رفتار و منش صحیح مدیریتی گاهی اوقات با راه کاره‌های ساده نیز امکان‌پذیر است. باید رد نظر داشته باشیم برای این مقصود لازم است که محیط کار و شرایط کاری برای کارمندان دل‌پذیر و خوشایند باشد در این صورت است که می‌توان انتظار داشت که نقش عوامل مختل کننده در انجام وظایف برای کارمندان به حداقل برسد. در این شرایط است که کارمندان همسو و هم‌جهت با اهداف سازمان به فعالیت سازمانی خود ادامه می‌دهند.

شماره مرکز مشاوره

راهکار ساده رفتازی برای مدیران موفق

مدیران محترم باید در نظر داشته باشند که روند روزهای کاری تکراری و کسل کننده نباشد برای این منظور می‌توان ساعت حضور یا اتمام کار را بنا به شرایط سازمان تغییر داد. مثلاً بعد از تعطیلات به کارمندان اجازه دهید با یک ساعت تأخیر در محل کار خود حاضر شوند یا برای شروع روز کاری برنامه‌ی مفرح در نظر بگیرید مانند صرف صبحانه به‌صورت دست جمعی و در کنار هم در محیطی دوستانه و فارغ از سمت‌های سازمانی یا انجام فعالیت‌های مانند تن آرامی و ریلکسیشن که باعث کاهش استرس و بالا رفتن انرژی می‌شود.

می‌توان به مناسبت‌های مختلف جشن یا میهمانی‌های در محیط کار ترتیب داد. هرچند مختصر ولی مهم این است که کارکنان متوجه این مطلب بشود که برای شما حائز اهمیت است.

خیلی مهم است که کارمندان شما احساس کنند عضوی از تیم و گروه شما هستند. برای این منظور می‌توان بعد از موفقیت‌های سازمان این بازخورد به کارکنان داده شود که در این موفقیت سهیم بودند و نقش مؤثری در پیشبرد اهداف سازمان داشته‌اند. در نظر گرفتن پاداش نیز می‌تواند خالی از لطف نباشد و باعث بالا رفتن انگیزه و اعتمادبه‌نفس کارمندان شود.

شماره مرکز مشاوره

 

5/5 - (7 امتیاز)