مشاوره طلاق

مشاوره طلاق تلفنی

مشاور یا روانشناس در مورد طلاق چه کمکی می‌تواند بکند؟

همان‌طور که ازدواج یکی از مؤلفه های بهنجاری در هر جامعه‌ای محسوب می‌شود، طلاق یا ازدواج ناموفق نیز از مؤلفه های نابهنجاری قلمداد می‌شود. در واقع تشکیل زندگی زناشویی که هر دو طرف از آن رضایت داشته باشند، هدفی ایده آل محسوب می‌شود.

تعارضات زناشویی برای زندگی مشترک، تهدیدی جدی محسوب می‌شود که دوام و ثبات آن را نشانه گرفته است و دربردارنده نتایج منفی روانی، اجتماعی، فرهنگی، جسمانی و معیشتی است. از جمله تأثیرات روانی منفی طلاق می‌توان بر استرس، افسردگی، یأس و ناامیدی اشاره کرد. اگر فردی همسر خود را بر مبنای عشق انتخاب کرده باشد و ازدواجشان به طلاق منجر شود، باعث احساس بی اعتمادی در او می‌شود.

افرادی که متقاضی طلاق هستند، گاها فرزند دارند و این جدایی بر آن‌ها نیز تأثیرگذاراست؛ مانند افت تحصیلی، خشم و ناراحتی، الگو قرار گرفتن سبک زندگی والدین و داشتن ازدواجی ناموفق.

زن و مرد برای ادامه زندگی خود فرزندان را بهانه می‌کنند و می‌گویند: من دیگر از او ناامید شده‌ام و فقط به خاطر دخترم/پسرم می‌خواهم زندگی را با او ادامه دهم وگرنه هیچ نقطه مشترکی برای زندگی‌مان باقی نمانده است. در این وضعیت فرد برای جدا شدن دچار تردید است. دوست دارد که در یک لحظه همه چیز طبق روال سابق شود. از طرفی به فرد مقابلش عادت کرده و زمانی که به تنهایی و دیگر احساسات منفی روانی بعد از جدایی می‌اندیشد، در تصمیم خود دو دل می‌شود.

شایع ترین علل طلاق و جدایی چیست؟

از جمله آن می‌توان بر خیانت، بدگمانی، اختلالات روانی (پارانویید و…)، کتک زدن، اعتیاد به مواد مخدر یا قمار اشاره کرد.

مشاوره طلاق ابتدا به بررسی علل جدایی از سوی هریک می‌پردازد. سپس نظرشان را در مورد راه حل های احتمالی جویا می‌شود، درنهایت آن‌ها را در جریان نظر خود قرار می‌دهد و در رابطه با موارد مطرح نشده با یکدیگر به بحث و گفتگو می‌پردازند.

تلفن کلینیک روانشناسی

فعالیت های مشاوره طلاق

متخصص دید روشنی درباره عواقب و پیامدهای طلاق به فرد می‌دهد. اینکه چه تأثیری بر روی احساس خودش دارد، زندگی‌اش را دگرگون می‌کند، موقعیت اجتماعی اش، تأثیرش روی فرزندان و سایر موارد.

آن‌ها را نسبت به علائمی که وجودشان به این معناست که دیگر وقت طلاق رسیده است آگاه می‌کند مانند عصبانیت همیشگی، حساس و زود رنج بودن، تحمل کم (سر کوچک‌ترین مسئله مشاجره راه انداختن)، احساس مورد ستم قرار گرفتن در زندگی، فحاشی، کتک زدن و سایر موارد.

درباره احساسات منفی پس از طلاق با آن‌ها صحبت می‌کند. احساساتی از قبیل تنها شدن، ماندن در تنهایی خود، نا امیدی، ترس، بی اعتمادی و سایر موارد.

به آن‌ها گوشزد می‌کند تا رنج‌هایی را که متحمل شده‌اند و بر روی آن‌ها تأثیر منفی گذاشته را به یاد بیاورند، منشأ آن را بیابند:

 • چگونه اتفاق افتاده است؟
 • از کجا شروع شده؟
 • آیا قابل ترمیم است؟

از آن‌ها می‌خواهد تا نگاه دقیقی به خود بیندازند از شخصیت، رفتار، نگرش، احساس و طرز فکر خود آگاهی درستی داشته باشند.

 • آیا صادقانه می‌توانند برخی رفتارهای نامناسب را تغییر دهند؟
 • تا چه حد به تغییر رفتارشان تعهد دارند؟

درنهایت اگر راه حلی به آن‌ها پیشنهاد داد و زوجین متعهد شدند که در آن مورد حتماً تغییری داشته باشند، به خود فرصت دهند، اگر پس از گذشت یک سال بازهم در مورد جدایی شک داشتند، شاید در آن زمان به نتیجه برسند که طلاق گزینه بهتری است.

مشاوره طلاق تلفنی و حضوری

مرکز مشاوره روانشناسی سرای مشاور، با مجوز «سازمان روانشناسی و مشاوره» ارائه دهنده خدمات مشاوره طلاق به صورت تلفنی یا حضوری است. هم‌وطنان عزیز می‌توانند با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ با تلفن ثابت بدون پیش شماره برای مشاوره تلفنی (آنلاین) و یا مشاوره حضوری در تهران تماس حاصل نمایند.

شماره مرکز مشاوره

4.9/5 - (42 امتیاز)
16 پاسخ
 1. مهدی گفته:

  سلام ما به انتهای راه رسیدیم. حوصله ندارم داستانه پیچیدمو بگم اصلا نمیخوام از این کلاف سر در گم چیزی بگم. فقط یه سوال دارم بعد جدایی این زن چی میشه چون نه کسیو داره نه جایی نه پولی. اگه کسی جوابی داره بگه ؟

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام دوست عزیز برای شرایط پیش آمده برای شما متاسفم. طلاق تجربه ناخوشایندی است که استرس زیادی را به همراه دارد و برای اینکه فرد بتواند با آن کنار بیاید نیاز به کمک و حمایت دیگران دارد. وجود یک جو حمایتی مانند دوستان و خانواده می تواند خیلی کمک کننده باشد. برای خانم ها بعد از جدایی مسائل مالی خیلی مطرح می شود چرا که تامین معاش زندگی از این به بعد بر عهده خود ایشان است. بهتر است همسر شما در پی یافتن شغلی باشد تا بتواند احتیاجات مالی خود را برآورده کند. هم در جامعه جدیدتری قرار بگیرد و با افراد جدیدی آشنا شود تا بتواند با این شرایط کنار بیاید. ضمن اینکه تحمل این شرایط با ویژگی های شخصیتی فرد و میزان اعتماد به نفس وی رابطه ی مستقیمی دارد. اگر در فکر کمک به ایشان هستید و تصمیم قطعی به جدایی دارید بهتر است فرایند طلاق را با آرامش بیشتر و تنش کمتری انجام دهید و برای تهیه سر پناه به ایشان کمک کنید.

   پاسخ
 2. ناشناس گفته:

  سلام، شوهرم با یه خانمی رابطه داره چطور می تونم طلاق بگیرم و حق و حقوقم رو ازش بگیرم?

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام عزیزم. فهمیدن این جریان خیلی ناخوشایند است. بابت این شرایط واقعا متاسفم. اما چه طور متوجه این رابطه شده اید؟ و چرا انقدر سریع تصمیم به جدایی گرفته اید؟ هیچ راه برگشت و فرصت دوباره ای وجود ندارد؟ برای تصمیم گیری بهتر طول دوران رابطه خود و همسرتان را در نظر بگیرید نه فقط این حادثه اخیر را از منظر یک مشاور خانواده مساله شما نیاز به بررسی دقیق دارد تا بتوان به تناسب شرایط شما راه کاری در نظر گرفت. اما اگر سوال شما تنها مساله گرفتن حق و طلاق است بهتر است با یک وکیل مشورت کنید.

   پاسخ
 3. فهیمه گفته:

  من موافقت کردم بدلیل نداشتن پدر با مادر شوهر و خواهر شوهر زندگی کنم اما نه تنها نمیتونم تازه برادرزادهای شوهرمم کلا تو خونه هستن یه جورایی خرجی دو تا رو هم میده. بیش ازحد وابستشونه.

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام برای حل مشکل و راهنمایی با مشاوران مرکز در ارتباط باشید.

   پاسخ
 4. ناشناس گفته:

  من و شوهرم همیشه باهم بحث داریم اصلا تفاهم نداریم فکر نکنم دیگه بتونیم ادامه بدیم

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام
   برای بررسی بیشتر موضوع شما پیشنهاد میکنیم با تلفن های موسسه تماس بگیرید.

   پاسخ
  • روزگار بد گفته:

   سلام تو رو خدا بگین من و شوهرم از نظر فرهنگی خیلی اختلاف داریم چیکار کنیم؟

   پاسخ
   • سرای مشاور گفته:

    سلام دوست گرامی اختلاف فرهنگی یکی از مسائل شایع در کشورمان به علت تنوع قومیت است. ما نمی توانیم بگوییم که کدام فرهنگ درست و کدام یک نادرست است. زندگی کردن با وجود اختلاف فرهنگی نیاز به پذیرش و انعطاف پذیری در طرفین دارد اینکه هر کدام از شما چه قدر بر سر معیار های خود مقاومت می کنید و تعریف جدید از فرهنگ مشترک خود ارائه نمی دهید می تواند به عاملی برای اختلاف تبدیل شود. بهتر است مسائلی که در زندگی با آن مواجه می شوید را با کمک گفت و گو، بالغانه مورد بررسی قرار دهید و مزایا و معایب هر فرهنگ را در این مورد بسنجید تا به تفاهم برسید، تفاهم یعنی پذیرش و احترام به تفاوت های یکدیگر.

    پاسخ
 5. فاطمه گفته:

  سلام من ۱۳ ساله با همسرم زندگی میکنم از همون ماه اول زندگی مون این فحاشی میکنه و ناسزا میگه دست بزن هم داره دوتا فرزند ۱۰ و ۵ ساله دختر و پسر دارم چیکار کنم تنها راهی که در حال حاضر به سرم میرسه خودکشی هستش و یا طلاق که اگه طلاق بگیرم برم کجا زندگی کنم دستم خالیه پدر مادرم هم شهرستانی هستن خواهشا کمکم کنید من یه زندانی هستم برای همسرم هیچ جا حق رفتن ندارم

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام
   با شماره های ذکر شده تماس بگیرید، همکارانمون راهنماییتون می کنن.

   پاسخ
 6. مهرانه گفته:

  سلام ببخشید ما بعد هفت سال رابطه الان دو ماهه ازدواج کردیم، از همون هفته اول شاهد دست بزن های عجیب شوهرمم که که بطور عجیب وحشتناک کتک میزنه، با کوچکترین حرف من تحریک میشه، میشه راهنماییم کنین؟

  پاسخ
 7. ناشناس گفته:

  سلام من به دلایلی با شوهرم بحث داشتم و اون میخواست با گاز خفم کنه میشه یه راه حلی لطف کنید بگید؟

  پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   برای بررسی دقیق تر و ارائه راهکار به شما پیشنهاد میکنیم با شماره های مرکز در تماس باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.