مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر

تعریف اعتیاد به مواد مخدر

زمانی که یک فرد با توجه به تمام عواقب نامطلوب مخرب و منفی یک ماده محرک یا مخدر شروع به مصرف زیاد و به‌صورت متناوب یا اجبار به مصرف آن می‌کند فرد مصرف‌کننده مبتلا به اعتیاد آن ماده شده است و به‌اصطلاح به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده است.

نگرش مردم و اقدامات معمول در رابطه با اعتیاد در اطرافیان و خانواده

به نظر می‌رسد همه‌ی ما افرادی را پیرامون خود می‌شناسیم که باوجود مشکل سوءمصرف جدی مواد مخدر، از دریافت کمک حرفه‌ای کاملاً امتناع می‌کنند. در این شرایط اعضای خانواده‌ی فرد مصرف‌کننده‌ی مواد، به هر طریق ممکن، تلاش خود را می‌کنند تا او را برای درمان شدن متقاعد سازند، آن‌ها متأسفانه از روش‌های غیرعلمی و تجربی و با مراجعه به برخی مراکز غیرحرفه‌ای برای حل مشکل خود اقدام می‌کنند و متأسفانه در اکثر مواقع این مراکز غیرحرفه‌ای پیشنهاد خاصی را برای اعضا خانواده ندارند، در عوض، اعضای خانواده برای رفع اضطراب و افسردگی خودشان که ناشی از زندگی کردن در کنار فرد وابسته به مواد یا الکل است، به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. درنهایت هنگامی‌که آن‌ها از درمانگران خود درخواست می‌کنند تا برای کمک به فرد مقاوم به درمان پیشنهادی داده شود، بسیاری از مشاوران از اینکه نمی‌دانند در پاسخ به این درخواست چه بگویند آشفته می‌شوند.

نقش مشاور در فرایند ترک اعتیاد و بهبودی:

در رویکرد حاضر مشاور با تأکید بر آموزش خانواده و تقویت اجتماعی سعی دارد به اعضای خانواده فرد مبتلا به بیماری اعتیاد کمک کند تا با به‌کارگیری مهارت‌ها و شیوه‌های صحیح ارتباطی و انگیزشی بتوانند در افراد دارای اعتیاد به مواد مخدر مقاوم به درمان انگیزه‌ای را ایجاد کنند که هم آن‌ها را وارد درمان کند و هم در درمان نگه دارد. باوجوداینکه مصاحبه انگیزشی خدمات ارزنده‌ای را برای مسئول دانستن فرد معتاد در برابر اعتیادش ارائه کند.

تلفن کلینیک روانشناسی

راه‌حل‌های کاربردی در درمان اعتیاد با کمک مشاور به شرح زیر است:

  • تشریح برنامه‌ی آموزش خانواده و تقویت اجتماعی
  • ایجاد و حفظ انگیزه در مراقبان (خانواده)
  • تحلیل کارکردی رفتارهای مسئله‌ساز فرد معتاد و خانواده
  • پیش‌بینی خشونت خانگی
  • بهبود مهارت ارتباطی مراقبان
  • تقویت مثبت و رفتار پاک و سالم
  • کاربرد نتایج منفی
  • کمک به مراقبان برای پربار ساختن زندگی‌شان
  • دعوت بیمار مبتلا به اعتیاد مواد مخدر برای ورود به درمان
  • حمایت‌های تجربی از برنامه و رویکرد موردنظر برای بیمار مبتلا به اعتیاد مواد مخدر

برای مشاوره با روانشناسان متخصص ترک اعتیاد می‌توانید با مرکز مشاوره تلفنی سرای مشاور تماس بگیرید: تماس با تلفن ۰۲۱۶۶۹۰۰۶۷۰ و ۰۲۱۶۶۹۰۰۶۷۱ خط هوشمند مشاوره:  تماس با تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ بدون پیش‌شماره و کد.

نوشته های مرتبط:

راه های ترک سیگار

بررسی جامع مصرف علف و کشیدن گل

اعتیاد زنان

شماره مرکز مشاوره

 

4.6/5 - (9 امتیاز)