مشاوره روانشناسی

حمله پانیک یا وحشت زدگی

حملات پانیک معمولا با ترس و اضطراب شدید بروز می‌کند و فرد به صورت ذهنی مغز را در حالت حمله و گریز قرار می‌دهد. افراد ممکن است در طول زندگی به تعداد محدود دچار این حمله شوند، اما زمانی که تعداد این حملات افزایش می‌یابد و به طور مکرر ایجاد می‌شود، اختلال پانیک نامیده می‌شود. حملات پانیک در خانم‌ها شایع‌تر است و اغلب در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی بروز می‌کند. این حملات در بعضی شرایط فرد را از کارهای روزمره باز می‌دارد و سبب اجتناب وی از برخی موقعیت‌ها و مکان‌ها می‌شود.

علائم حمله پانیک

حملات پانیک معمولا با نشانه‌های زیر همراه است:

 • افزایش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • سرگیجه
 • احساس سرما و گرمای شدید
 • لرزش بدن
 • احساس دیوانه شدن
 • احساس مرگ

دلایل ایجاد حمله پانیک یا وحشت زدگی

افراد ممکن است در موقعیت‌های مختلف از جمله مکان‌های عمومی و شلوغ و یا در محیط‌های آرام و هنگام خواب دچار این حملات شوند. معمولا این بیماری بعد از تغییرات بزرگ در زندگی نظیر شکست‌های بزرگ، بارداری و تغییر مکان زندگی ایجاد می‌شوند. زمینه ژنتیکی و ارثی نیز می‌تواند موثر باشد. همچنین این بیماری ممکن است با مصرف مواد مخدر، الکل و مواد دارای کافئین در ارتباط باشد. برخی بیماری‌های فیزیکی مانند افتادگی دریچه میترال، پایین بودن قند خون و پرکاری تیروئید می‌توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

حمله پانیک یا وحشت زدگی

درمان حمله پنیک

افراد مبتلا به این بیماری در مرحله اول باید شناخت کافی نسبت به حملات پانیک پیدا کنند و بدانند که اتفاق بدی برای آن‌ها نخواهد افتاد. انجام تمرینات ریلکسیشن، تنفس عمیق و مراقبه نیز می‌تواند کمک کننده باشد. ورزش کردن، تغذیه مناسب و خواب کافی از دیگر عوامل تاثیر گذار است. بیماران بهتر است از مصرف الکل، مواد مخدر، سیگار و مواد کافئین دار خودداری نمایند.
درمان تخصصی این بیماری معمولاً به وسیله درمان شناختی و دارو درمانی انجام می‌شود. مراجعه به روانشناس به بیماران کمک می‌کند که علت بروز این حملات را در خود شناسایی کرده و با آموزش‌های صحیح به صورت گام به گام درصدد رفع آن برآیند. درمان دارویی معمولاً شامل داروهای ضد افسردگی است که تأثیر دراز مدت دارد و همچنین داروهای آرام‌بخش و ضد اضطرابی است که سریع‌تر تأثیر خود را اعمال می‌کند. استفاده از مسکن‌های گیاهی نیز می‌تواند اثربخش باشد.

تلفن کلینیک روانشناسی

3 پاسخ
  • سرای مشاور گفته:

   سلام عزیزم. حملات پانیک ناشی از اضطراب و باورهای غیرمنطقی هستند. برای درمان این حملات شما باید ابتدا اضطراب خود را از بین ببرید چرا که ریشه اصلی اضطراب و ترس است و حملات پانیک معلول این اتفاق؛ که برای این منظور نیاز به دارو و کمک روان درمانی است. بهتر است شما موقعیت‌های اضطراب بر انگیز را شناسایی کنید و از آن‌ها دوری کنید. برای کنترل کردن این حملات همزمان با استفاده از دارو می‌توانید از تکنیک‌های آرام سازی مثل آرام سازی تنفسی، آرام سازی عضلانی و…. کمک بگیرید. باورهای غیر منطقی شما می‌تواند فاجعه سازی، بزرگ نمایی، تعمیم بیش از حد و … باشد. برای مثال اگر برم تو خیابون و به هم حمله دست بده امکان داره هیچ کس به دادم نرسه. که این یک باور اشتباه است و احتیاج به چالش فکری دارد. اگر همچنان برای درمان اقدامی نکنید مطمئنأ این اختلال در شما عمیق تر و راه درمان طولانی‌تر می‌شود.

   پاسخ
 1. سهیل ساعتی گفته:

  سلام من چندین بار دچار این حمله شدم واقعا احساس مرگ رو تجربه کردم نمیشه توصیفش کرد فقط میتونم بگم بعدش هیچی یادم نمیاد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.