روش خواندن درس زیست شناسی

زیست شناسی مهم ترین و حیاتی ترین درس برای دانش آموزان تجربی است پس تمرکز و زمان گذاشتن برای این درس بسیار حیاتی و مهم است.

روش مطالعه

روش خواندن درس زیست شناسی

در هر مرحله از مطالعه این مطلب دچار شبحه و سوال شدید با مرکز مشاوره تلفنی سرای مشاور به شماره ۹۰۹۹۰۷۱۶۳۹ تماس بگیرید و از راهنمایی هم در برنامه ریزی و هم منابع استفاده نمایید.
درس زیست شناسی اگر پایه ای و اصولی خوانده شود و پیش رود یکی از جذابترین و شیرین ترین درس های رشته تجربی به حساب می آید و اما روش خواندن این درس:
در درس زیست شناسی خط به خط  کتاب ، قید ها ، اشکال ، نمودار ، آزمایشات و فعالیت ها و حتی در مواردی پا ورقی های کتاب هم مهم و حائز اهمیت است.
چهار اصلی که در خواندن این درس باید رعایت شود به شرح زیر است :
اصل اول : سطحی خواندن
وقتی قرار است فصلی را برای اولین بار بخوانیم بهتر است به صورت روزنامه وار مطالعه شود تا یک دیدگاه کلی درباره ی این فصل بدست آید در سطحی خواندن فوصول باید به قید ها توجه کرد و آن ها را نشاندار کرد مثلاً این نکته که، گیرنده های هورمونی معمولاً از جنس پروتئین می باشند .این بعد، حفظی ترین قسمت زیست شناسی است که زیاد در کنکور سوال نمی آید.
اصل دوم : عمیق خوانی
در مرحله عمیق خوانی درس زیست شناسی توجه به تمام کلمات از اهمیت ویژه ای برخوردار است یک طراح کنکور ممکن است به نکاتی توجه کند که شاید از دید دانش آموز اصلا مهم نباشد با یک مثال این موضوع را بهتر توضیح می دهیم:
مثلا به این جمله دقت کنید
((سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد.))
حالا سوالاتی که از نظر طراحان مهم است :
در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی دانش آموز دقیقا باید با تفکر طراح سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را قرار دهد بنابراین کسی که متن را به دقت نخوانده در چنین تله هایی خواهد افتاد.یا مثلا گفته لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”.
اصل سوم : مفهومی خواندن
در مفهومی خواندن دروس نکته حائز اهمیت رعایت پیش نیاز هم نیازهای مطالعاتی است اگر در هنگام خواندن فوصول مختلف درس پیش نیازهای مطالعاتی آن رعایت شود وبر مفاهیم پایه ای کاملا تسلط داشته باشید هضم آن فصل داحت تر خواهد بود.
مثلا در مطالعه ی مبحث ژنتیک مهم آن است که شما اول تسلط کافی روی مبحث آمار و احتمال در درس ریاضیات داشته باشید پس رعایت این موضوع مهم می باشد.
اصل چهارم : ترکیبی خواندن
در پیش دانشگاهی می خوانیم که صدف های باریک، ستاره های دریایی را سیر می کنند و این باعث کاهش رقابت ۳  تمام ویژگی های ستاره های دریایی را که در ، صدف های باریک و پهن می شود .اما کار به این جا ختم نمی شود، شما باید بتوانید  نایی خواهد بود و ،  دستگاه تنفس این جاندار ،  سال دوم دبیرستان ۵ کتاب وجود دارد در کنار هم یاد بگیرید، یعنی مطابق با فصل  سال دوم دبیرستان دستگاه گردش ۶ گردش مواد نقشی در تبادلات مواد ندارد و فاقد هموگلبین و میوگلوبین می باشد .مطابق با فصل  یاد می گیریم، ماده ی دفعی آن ،  سال دوم دبیرستان ۷ خون بصورت باز وجود دارد و بنابراین دارای همولنف می باشند .در فصل اوریک اسید می باشد و در پیش دانشگاهی می خوانیم که جزء جمعیت های فرصت طلب به حساب می آید .بنابراین باید قادر باشیم بر تمام مطالب کتاب درسی تسلط داشته باشیم. در ترکیبی خواندن باید کلیه مطالب مربوط به یک موضوع را بررسی کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.